kdesvn - en to uk translation catalogue (917 entries)

en: ssh-askpass for kdesvn
uk: ssh-askpass для kdesvn

en: Copyright (c) 2005-2009 Rajko Albrecht
uk: © Rajko Albrecht, 2005–2009

en: Prompt
uk: Запит

en: Please enter your password below.
uk: Будь ласка, введіть ваш пароль.

[ctx: @title:window]
en: Password
uk: Пароль

en: Checkout From Repository...
uk: Отримати зі сховища…

en: Export...
uk: Експортувати…

en: Update (Kdesvn)
uk: Оновити (Kdesvn)

en: Commit (Kdesvn)
uk: Надіслати (Kdesvn)

en: kdesvn log (last 100)
uk: Журнал kdesvn (останні 100 записів)

en: Export from a Subversion repository...
uk: Експортувати зі сховища Subversion…

en: Checkout from a repository...
uk: Отримати зі сховища…

en: Detailed Subversion info
uk: Докладна інформація Subversion

en: Add to Repository
uk: Додати до сховища

en: Check for unversioned items
uk: Знайти елементи поза системою керування версіями

en: Delete From Repository
uk: Вилучити зі сховища

en: Revert Local Changes
uk: Скасувати локальні зміни

en: Rename...
uk: Перейменувати…

en: Import Repository
uk: Імпортувати сховище

en: Switch...
uk: Перемкнутися…

en: Merge...
uk: Об’єднати…

en: Blame...
uk: Визначити автора…

en: Create Patch...
uk: Створити латку…

en: Diff (local)
uk: Різниця (локальна)

en: Display revision tree
uk: Показати дерево модифікацій

en: &Bookmarks
uk: &Закладки

en: Create and open new repository
uk: Створити і відкрити нове сховище

en: Create and opens a new local Subversion repository
uk: Створити і відкрити нове локальне сховище Subversion

en: Dump repository to file
uk: Створити дамп сховища у файлі

en: Dump a Subversion repository to a file
uk: Створити дамп сховища Subversion у файлі

en: Hotcopy a repository
uk: Скопіювати сховище

en: Hotcopy a Subversion repository to a new folder
uk: Скопіювати сховище Subversion до нової теки

en: Load dump into repository
uk: Завантажити дамп до сховища

en: Load a dump file into a repository.
uk: Завантажити файл дампу до сховища

en: Add ssh identities to ssh-agent
uk: Додати профілі ssh до ssh-agent

en: Force add ssh-identities to ssh-agent for future use.
uk: Примусово додати профілі ssh до ssh-agent для подальшого використання.

en: Info about kdesvn part
uk: Дані щодо компонента kdesvn

en: Shows info about the kdesvn plugin and not the standalone application.
uk: Показати дані щодо додатка kdesvn, а не окремої програми.

en: Show database content
uk: Показати вміст бази даних

en: Show the content of log cache database
uk: Показати вміст бази даних кешу журналу

en: Could not load our part:
    %1
uk: Не вдалося завантажити нашу частину:
    %1

en: Could not open URL %1
uk: Не вдалося відкрити адресу %1

en: Recent opened URLs
uk: Нещодавно відкриті адреси

en: Load last opened URL on start
uk: Завантажувати останню відкриту адресу після запуску

en: Reload last opened URL if no one is given on command line
uk: Перезавантажувати останню відкриту адресу, якщо у командному рядку не вказано іншої адреси

en: Ready
uk: Готово

en: Logs follow node changes
uk: Журнали змінюються відповідно до змін вузлів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_ignored_files) i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display ignored files
uk: Показувати ігноровані файли

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display unknown files
uk: Показувати невідомі файли

en: Hide unchanged files
uk: Приховувати незмінені файли

en: Work online
uk: Працювати в мережі

en: Configure Kdesvn...
uk: Налаштувати Kdesvn…

en: About kdesvn part
uk: Про компонент kdesvn

en: Kdesvn Handbook
uk: Підручник з Kdesvn

en: Built with Subversion library: %1
    Running Subversion library: %2
uk: Зібрано на основі бібліотеки Subversion %1
    Використовується бібліотека Subversion %2

en: kdesvn Part
uk: Компонент kdesvn

en: A Subversion Client by KDE (dynamic Part component)
uk: Клієнт Subversion від KDE (динамічний компонент)

en: (C) 2005-2009 Rajko Albrecht,
    (C) 2015-2018 Christian Ehrlicher
uk: © Rajko Albrecht, 2005–2009,
    © Christian Ehrlicher, 2015–2018

en: Original author and maintainer
uk: Перший автор і супровідник

en: Developer
uk: Розробник

note: i18n: ectx: Menu (subversion_general)
en: General
uk: Загальне

en: General Settings
uk: Загальні параметри

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SubversionSettings)
en: Subversion Settings
uk: Параметри Subversion

en: Timed jobs
uk: Завдання за розкладом

en: Settings for timed jobs
uk: Параметри роботи за розкладом

en: Diff & Merge
uk: Різниці і об’єднання

en: Settings for diff and merge
uk: Параметри diff і merge

en: Colors
uk: Кольори

en: Color Settings
uk: Параметри кольорів

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RevisionTreeSettings)
en: Revision tree Settings
uk: Параметри дерева модифікацій

en: Revision tree
uk: Дерево модифікацій

en: KIO / Command line
uk: Засіб введення виведення/командного рядка

en: Settings for command line and KIO execution
uk: Параметри командного рядка і виконання KIO

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Subversion settings
uk: Параметри Subversion

note: i18n: ectx: Menu (quicksettings)
en: Quick settings
uk: Швидке налаштовування

note: i18n: ectx: Menu (subversion_working_copy)
en: Working copy
uk: Робоча копія

note: i18n: ectx: Menu (subversion_repo)
en: Repository
uk: Сховище

note: i18n: ectx: Menu (generic_view)
en: View
uk: Перегляд

note: i18n: ectx: Menu (log_cache)
en: Log cache
uk: Кеш журналу

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
uk: &Довідка

note: i18n: ectx: Menu (local_context_single_conflicted) i18n: ectx: Menu (local_context_single_versioned) i18n: ectx: Menu (local_context_single_unversioned) i18n: ectx: Menu (local_context_multi)
en: Actions
uk: Дії

note: i18n: ectx: ToolBar (subversionToolBar)
en: Subversion toolbar
uk: Панель інструментів Subversion

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

[ctx: @title:window]
en: Enter Password for Realm %1
uk: Введіть пароль до області %1

en: Open a file with a #PKCS12 certificate
uk: Відкрити файл з сертифікатом #PKCS12

en: Current task
uk: Поточне завдання

en: Current transfer
uk: Поточне передавання даних

en: bytes
uk: байтів

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (subversion_admin)
en: Subversion Admin
uk: Адміністрування Subversion

note: i18n: ectx: Menu (database_menu)
en: Database
uk: База даних

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: П&араметри

en: Repository opened
uk: Сховище відкрито

en: Could not open repository
uk: Не вдалося відкрити сховище

en: No repository open
uk: Не відкрито жодного сховища

[ctx: @title:window]
en: Hotcopy a Repository
uk: Копіювання сховища

en: Hotcopy finished.
uk: Копіювання завершено.

[ctx: @title:window]
en: Load a Repository From an svndump
uk: Завантаження сховища з svndump

[ctx: @title:window]
en: Load Dump
uk: Завантажити дамп

en: Loading a dump into a repository.
uk: Завантажуємо дамп до сховища.

en: Loading dump finished.
uk: Завантажування дампу завершено.

[ctx: @title:window]
en: Dump a Repository
uk: Створення дампу сховища

[ctx: @title:window]
en: Dump
uk: Дамп

en: Dumping a repository
uk: Створюємо дамп сховища

en: Dump finished.
uk: Створення дампу завершено.

en: Inserted %v not cached log entries of %m.
uk: Вставлено %v некешованих записів журналу %m.

en: Wrong or missing log (may cancel pressed).
uk: Помилковий журнал або журналу немає (можливо, натиснуто «Скасувати»)

en: A (bin) %1
uk: А (двійк.) %1

en: Restored %1.
uk: Відновлено %1.

en: Reverted %1.
uk: Повернено %1.

en: Failed to revert %1.
    Try updating instead.
uk: Не вдалось повернути %1.
    Спробуйте зробити оновлення.

en: Resolved conflicted state of %1.
uk: Розв'язано конфлікт для %1.

en: Skipped missing target %1.
uk: Пропущено відсутню ціль %1.

en: Skipped %1.
uk: Пропущено %1.

en: Finished at revision %1.
uk: Завершено на модифікації %1.

en: Update finished.
uk: Оновлення завершено.

en: Finished external at revision %1.
uk: Завершено обробку зовнішніх даних на модифікації %1.

en: Finished external.
uk: Завершено обробку зовнішніх даних.

en: Fetching external item into %1.
uk: Отримання інформації про зовнішній елемент %1.

en: Status against revision: %1.
uk: Стан щодо модифікації: %1.

en: Performing status on external item at %1.
uk: Визначення стану для зовнішнього елемента на %1.

en: Sending %1.
uk: Надсилаємо %1.

en: Adding (bin) %1.
uk: Додавання (двійк.) %1.

en: Adding %1.
uk: Додавання %1.

en: Deleting %1.
uk: Вилучення %1.

en: Replacing %1.
uk: Заміна %1.

en: Transmitting file data
uk: Перенесення даних у файлах

en: Can only write on HEAD revision.
uk: Запис можливий лише на основі модифікацій HEAD.

en: Renaming %1 to %2 successful
uk: Успішно перейменовано %1 на %2

en: Overwriting existing items is disabled in settings.
uk: Перезапис наявних елементів вимкнено у параметрах програми.

en: Start checking out to temporary folder
uk: Починаємо отримання даних до тимчасової теки

en: Checking out %1
uk: Отримуємо %1

en: Temporary checkout done.
uk: Створення тимчасової копії завершено.

en: Could not write to existing item.
uk: Не вдалося виконати запис до наявного елемента.

en: Could not open temporary file
uk: Не вдалося відкрити тимчасовий файл

en: Could not retrieve data for write.
uk: Не вдалося отримати дані для запису.

en: Committing %1
uk: Надсилаємо %1

en: Wrote %1 to repository
uk: %1 записано до сховища

en: Copied %1 to %2
uk: %1 скопійовано до %2

en: Committed revision %1.
uk: Модифікацію %1 записано до сховища.

en: Nothing to commit.
uk: Нема що внести у сховище.

en: Empty logs
uk: Спорожнити журнали

en: Store password (into KDE Wallet)
uk: Зберегти пароль до KWallet

en: Store password (into Subversion' simple storage)
uk: Зберегти пароль до простого сховища даних Subversion

en: Enter authentication info for %1
uk: Вкажіть дані для розпізнавання на %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AuthDialogWidget)
en: Authentication
uk: Розпізнавання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_PasswordLabel)
en: Password:
uk: Пароль:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_UsernameLabel)
en: Username:
uk: Користувач:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CommitMessage)
en: Commit Message
uk: Повідомлення щодо внеску

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Reviewlabel)
en: Review affected items
uk: Переглянути задіяні елементи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_SelectAllButton)
en: Select all
uk: Позначити всі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_UnselectAllButton)
en: Unselect all
uk: Зняти позначення з усього

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_HideNewItems)
en: Hide new items
uk: Приховати нові елементи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_MarkUnversioned)
en: Mark all new e.g. not versioned items for add and commit.
uk: Позначити всі нові, наприклад елементи поза керуванням версіями, для додавання і надсилання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_MarkUnversioned)
en: Select new items
uk: Позначити нові елементи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_UnmarkUnversioned)
en: Unmark all unversioned items so they will be ignored.
uk: Зняти позначення з усіх елементів поза керуванням версіями (програма ігноруватиме це елементи).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_UnmarkUnversioned)
en: Unselect new items
uk: Зняти позначення з нових елементів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_RevertItemButton)
en: Revert highlighted item
uk: Скасувати зміни у позначеному елементі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_RevertItemButton)
en: Revert item
uk: Скасувати зміни

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DiffItem)
en: Generates and display difference against repository of selected item
uk: Створює і показує різницю між локальною версією позначеного елемента і його копією у сховищі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DiffItem)
en: Diff item
uk: Порівняти елемент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadLabel)
en: Enter a log message
uk: Вкажіть повідомлення для журналу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_LogHistory)
en: Last used log messages
uk: Останні використані повідомлення для журналу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LogLabel)
en: Or insert one of the last:
uk: Або вставте одне з останніх:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insert_file_button)
en: Insert Text File...
uk: Вставити текстовий файл…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_keepLocksButton)
en: If checked commit will not release locks.
uk: Якщо позначено, надсилання змін не зніматиме блокування.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_keepLocksButton)
en: Keep locks
uk: Зберігати блокування

[ctx: @title:window]
en: Commit Log
uk: Журнал внесків

en: Show new items
uk: Показати нові елементи

[ctx: @title:window]
en: Select Text File to Insert
uk: Виберіть текстовий файл для вставлення

en: Select text file to insert:
uk: Виберіть текстовий файл для вставлення:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DeleteForm)
en: Really delete these entries?
uk: Справді вилучити ці записи?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_forceDelete)
en: Force delete of changed items
uk: Примусово вилучати змінені елементи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_keepLocal)
en: Keep local copies
uk: Зберігати локальні копії

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_DepthCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Select depth of operation
uk: Виберіть глибину дії

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: <p ><b>Kind of depth</b>: </p>
    <p ><i>empty depth</i><br />
    Just the named directory, no entries. Updates will not pull in any files or subdirectories not already present. </p>
    <p><i>Files depth</i><br />Folder and its file children, but not subdirs. Updates will pull in any files not already present, but not subdirectories. </p>
    <p><i>Immediate depth</i><br />Folder and its entries. Updates will pull in any files or subdirectories not already present; those subdirectories entries will have depth-empty. </p>
    <p>
    <i>Infinity depth</i><br />Updates will pull in any files or subdirectories not already present; those subdirectories' this_dir entries will have depth-infinity.<br />Equivalent to the pre-1.5 default update behavior. </p>
uk: <p ><b>Тип глибини</b>: </p>
    <p ><i>Лише цей елемент</i><br />
    Лише вказаний каталог без записів, що до нього входять. Оновлення не включатиме додавання жодних файлів або підкаталогів, окрім тих, що вже існують.</p>
    <p><i>На рівні файлів</i><br />Оновити вміст теки та усіх файлів у ній, але без підкаталогів. Під час оновлення буде додано усі файли, яких ще немає у локальній копії, але не підкаталоги. </p>
    <p><i>На один рівень</i><br />Оновити вміст теки і усіх записів у ній. Під час оновлення буде додано усі файли і підкаталоги, яких ще немає у локальній копії, для підкаталогів виконуватиметься оновлення за типом «Лише цей елемент». </p>
    <p>
    <i>На всю глибину</i><br />Під час оновлення буде додано усі файли і підкаталоги, яких ще немає у локальній копії; для всіх підкаталогів також буде виконано оновлення за цією ж схемою.<br />Еквівалент типової поведінки під час оновлення версій Subversion до 1.5. </p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Empty Depth
uk: Лише цей елемент

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Files Depth
uk: На рівні файлів

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Immediate Depth
uk: На один рівень

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Infinity Depth (recurse)
uk: На всю глибину (рекурсивно)

en: Ctrl-F for search, F3 or Shift-F3 for search again.
uk: Скористайтеся Ctrl-F для пошуку, F3 або Shift-F3 — для повторного пошуку.

en: <b>Display differences between files</b><p>You may search inside text with Ctrl-F.</p><p>F3 for search forward again, Shift-F3 for search backward again.</p><p>You may save the (original) output with Ctrl-S.</p>
uk: <b>Показ відмінностей між файлами</b><p>Ви можете шукати фрагменти тексту за допомогою клавіатурного скорочення Ctrl-F.</p><p>F3 призначено для пошуку наступного відповідника, Shift-F3 — для пошуку попереднього відповідника.</p><p>Зберегти (початкові) виведені дані можна за допомогою клавіатурного скорочення Ctrl-S.</p>

en: Save diff
uk: Зберегти відмінності

en: Patch file (*.diff *.patch)
uk: файл латки (*.diff *.patch)

en: End of document reached.
    Continue from the beginning?
uk: Кінець документа.
    Продовжити з початку?

en: Find
uk: Знайти

en: Beginning of document reached.
    Continue from the end?
uk: Досягнуто початку документа.
    Продовжити пошук з кінця?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Mainlabel)
en: Select encoding:
uk: Виберіть кодування:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_encodingList)
en: Default UTF-8
uk: Типове UTF-8

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Action
uk: Дія

en: Entry
uk: Запис

en: Add
uk: Додати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Delete
uk: Вилучити

en: Modify (content or property)
uk: Змінити (вміст або властивість)

en: Replace
uk: Замінити

en: (Un)Lock
uk: Заблокувати/Розблокувати

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RevertForm)
en: Revert entries
uk: Відновити записи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headLine)
en: Really revert these entries to pristine state?
uk: Ви справді хочете повернути початковий стан цих елементів?

en: Accept permanently
uk: Прийняти остаточно

en: Accept temporarily
uk: Прийняти тимчасово

en: Reject
uk: Відкинути

en: Error validating server certificate for '%1'
uk: Помилка під час спроби перевірити сертифікат сервера «%1»

en: Failure reasons
uk: Причини невдачі

en: Realm
uk: Область

en: Host
uk: Вузол

en: Valid from
uk: Чинний з

en: Valid until
uk: Чинний до

en: Issuer name
uk: Назва видавця

en: Fingerprint
uk: Відбиток

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SslTrustPrompt)
en: Trust SSL certificate
uk: Довіра до сертифіката SSL

en: A Subversion Client by KDE (standalone application)
uk: Клієнт Subversion від KDE (окрема програма)

en: (C) 2005-2009 Rajko Albrecht,
    (C) 2015-2019 Christian Ehrlicher
uk: © Rajko Albrecht, 2005–2009,
    © Christian Ehrlicher, 2015–2019

en: Execute single Subversion command on specific revision(-range)
uk: Виконати окрему команду subversion над вказаною модифікацією (діапазоном модифікацій).

en: startrev[:endrev]
uk: почмод[:кінцмод]

en: Ask for revision when executing single command
uk: Запитати щодо модифікації під час виконання окремої команди

en: Force operation
uk: Примусове виконання

en: Save output of Subversion command (eg "cat") into file <file>
uk: Зберегти дані, виведені командою Subversion (наприклад «cat») до файла <file>

en: <file>
uk: <файл>

en: Limit log output to <number>
uk: Обмежити кількість записів у журналі значенням <number>

en: <number>
uk: <номер>

en: Execute Subversion command ("exec help" for more information)
uk: Виконати команду Subversion (віддайте команду «exec help», щоб дізнатися більше)

en: Document to open
uk: Документ, який слід відкрити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_cmdline_show_logwindow)
en: Show a small window containing the log after command executed
uk: Показати невеличке вікно з журналом виведення даних після виконання команди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cmdline_show_logwindow)
en: Show log after executing a command
uk: Показувати журнал після виконання команди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Minimum log lines to show:
uk: Мінімальна показана кількість рядків у журналі:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cmdline_log_minline)
en: The minimum a log output must contain before kdesvn shows a single log window
uk: Мінімальна кількість рядків у журналі, у разі досягнення якої kdesvn має показати окреме вікно журналу

[ctx: no limit]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_cmdline_log_minline)
en: No minimum
uk: Без мінімуму

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_contextmenu)
en: If set, kdesvn will not show a menu inside "Action" menu of Konqueror
uk: Якщо позначено, kdesvn не показуватиме меню у підменю дій Konqueror

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_contextmenu)
en: Do not display context menu in Konqueror
uk: Не показувати контекстне меню у Konqueror

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_toplevelmenu)
en: If set, kdesvn will not show some extra actions inside "Action" menu of Konqueror/Dolphin
uk: Якщо позначено, kdesvn не показуватиме додаткові пункти меню у підменю дій Konqueror/Dolphin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_toplevelmenu)
en: Do not display entries in toplevel action menu
uk: Не показувати пунктів у меню дій верхнього рівня

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kio_use_standard_logmsg)
en: KIO operations use standard log message
uk: Для дій KIO використовувати стандартне повідомлення журналу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stdLogmsgLabel)
en: Standard message:
uk: Стандартне повідомлення:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_kio_can_overwrite)
en: Can KIO overwrite existing files?
uk: Чи може KIO перезаписувати наявні файли?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_kio_can_overwrite)
en: If this flag is set, you will have a simple write support for existing items. E.g. you can open files in your editor and save them direct without checking out them before (kdesvn will do it in background).
    
    Use this only if you are sure what you are doing.
uk: Якщо позначено цей пункт, вам буде надано підтримку простого запису до наявних елементів. Тобто ви зможете, наприклад відкрити файл у вашому редакторі і зберегти внесені зміни до сховища без додаткової фази отримування даних зі сховища (kdesvn виконає дії у фоновому режимі).
    
    Користуйтеся цією можливістю, лише якщо вам відомі наслідки ваших дій.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kio_can_overwrite)
en: KIO can overwrite
uk: KIO може перезаписувати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_display_dockmsg)
en: If set KIO shows in KDE's Plasma detailed information about current operation
uk: Якщо позначено, KIO показуватиме засобами Плазми KDE докладну інформацію щодо поточної дії

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_display_dockmsg)
en: <p>If set, the kdesvn KIO shows detailed messages in KDE's Plasma control area.<br/>
    Error messages of KIO will always displayed and can <i>not</i> switched off.</p>
uk: <p>Якщо позначено, KIO kdesvn показуватиме докладні повідомлення у області керування Плазми KDE.<br/>
    Повідомлення про помилки, які отримує KIO, буде показано завжди, їх <i>не</i> можна вимкнути.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_dockmsg)
en: KIO shows progress messages
uk: KIO показує повідомлення щодо поступу

en:  line(s)
uk:  рядків

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_ignore_content)
en: Diff ignores content type
uk: Під час порівняння ігнорувати бінарні дані

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_tree_diff_rec)
en: Diff in revision tree is recursive
uk: Порівняння у дереві модифікацій є рекурсивним

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_ignore_spaces)
en: Diff ignores white space changes
uk: Під час порівняння ігнорувати відмінності у пробілах

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_ignore_all_white_spaces)
en: Diff ignores all white spaces
uk: Під час порівняння ігнорувати усі пробільні символи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_use_external_diff)
en: If kdesvn should use an external diff display and/or generator. If not checked use internal display.
uk: Визначає, чи слід у kdesvn використовувати зовнішню програму для показу відмінностей і порівняння файлів. Якщо не позначено, використовувати вбудовані засоби.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_use_external_diff)
en: Use external diff display
uk: Використовувати зовнішню програму для показу різниць

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_extern_merge_default)
en: Set if merge with external program is preferred and not Subversion's merge
uk: Позначте, якщо для об’єднання варто надавати перевагу зовнішній програмі, а не засобам Subversion

note: i18n: ectx: label, entry (extern_merge_default), group (diffmerge_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_extern_merge_default)
en: Prefer external merge program
uk: Використовувати зовнішню програму для об’єднання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_gitformat_default)
en: Use Git diff format
uk: Використовувати формат різниць Git

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_copies_as_add)
en: Show copies as add
uk: Показувати копіювання як додавання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolveLabel)
en: Conflict resolver program:
uk: Програма для розв’язування конфліктів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: External merge program:
uk: Зовнішня програма для об’єднання:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_conflict_resolver)
en: Setup an external program for conflict resolving
uk: Налаштувати зовнішню програму для розв’язування конфліктів

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_conflict_resolver)
en: <p>
    Enter how kdesvn should call the conflict resolver program. The form is
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programoptions&gt;</tt></b>
    </p>
    <p>
    Programoption may contain the place holders for substituting with filenames.
    </p>
    The substitutions means:<br>
    <b><tt>%o</tt></b> Old version<br>
    <b><tt>%m</tt></b> Mine or local edit version<br>
    <b><tt>%n</tt></b> Newest version<br>
    <b><tt>%t</tt></b> The target to save as, kdesvn will use the original file name for it.
    </p>
    <p>
    Default: <tt>kdiff3 %o %m %n -o %t</tt>
    </p>
uk: <p>
    Вкажіть, яким чином kdesvn має викликати програму для розв’язування конфліктів. Команду слід вказати у такому форматі:
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;програма&gt; &lt;параметри програми&gt;</tt></b>
    </p>
    <p>
    У параметрах програми можна використовувати заповнювачі, які буде замінено на назви файлів.
    </p>
    Призначення заповнювачів:<br>
    <b><tt>%o</tt></b> стара версія<br>
    <b><tt>%m</tt></b> ваша версія або версія з локальними змінами<br>
    <b><tt>%n</tt></b> найновіша версія<br>
    <b><tt>%t</tt></b> назва файла призначення, kdesvn використовуватиме назву початкового файла.
    </p>
    <p>
    Типова команда: <tt>kdiff3 %o %m %n -o %t</tt>
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mdiff_display_label)
en: External diff display:
uk: Зовнішня програма для показу різниць:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_external_merge_program)
en: Setup an external program for merging
uk: Налаштувати зовнішню програму для об’єднання

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_external_merge_program)
en: <p>
    Enter how kdesvn should call the external merge program. The form is
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programoptions&gt; %s1 %s2 %t</tt></b>
    </p>
    The substitutions means:<br>
    <b><tt>%s1</tt></b> Source one for merge<br>
    <b><tt>%s2</tt></b> Source two for merge, if it was not set equal to source one but other revision<br>
    <b><tt>%t</tt></b> Local target for merge.
    </p>
uk: <p>
    Вкажіть команду, яку має віддавати kdesvn з метою запуску зовнішньої програми для об’єднання. Формат команди:
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;програма&gt; &lt;параметри програми&gt; %s1 %s2 %t</tt></b>
    </p>
    Заповнювачі:<br>
    <b><tt>%s1</tt></b> — перше джерело для об’єднання<br>
    <b><tt>%s2</tt></b> — друге джерело для об’єднання, якщо не вказано, та сама назва, що і для першого джерела, але інша модифікація<br>
    <b><tt>%t</tt></b> — локальний файл результатів об’єднання.
    </p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_external_diff_display)
en: <p align="left">
    Enter an external program in form
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %f</tt>
    </p>
    or
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt;</tt>
    </p>
    or
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %s1 %s2</tt>
    </p>
    <br>
    If one between the first or the second form is used, svn itself generates the diff. %f will be replaced with a temporary filename. If %f is not given,
    the diff-display should be able to read data from stdin.
    <br>
    When %s1 and %s2 are given, kdesvn lets this display make the diff. For that it makes a temporary export or get (if needed) and fills out the parameters with the right values. %s1 will be filled with the content of the initial revision, %s2 with the final revision. On large recursive diffs this may get really slow.
    </p>
uk: <p align="left">
    Вкажіть зовнішню програму у такому форматі:
    <p align="center">
    <tt>&lt;програма&gt; &lt;параметри&gt; %f</tt>
    </p>
    або
    <p align="center">
    <tt>&lt;програма&gt; &lt;параметри&gt;</tt>
    </p>
    або
    <p align="center">
    <tt>&lt;програма&gt; &lt;параметри&gt; %s1 %s2</tt>
    </p>
    <br>
    Якщо ви скористаєтеся першим або другим форматом, файл різниці буде створено
    засобами svn. %f буде замінено назвою тимчасового файла. Якщо %f is не вказано,
    програма для показу різниць має бути здатна читати дані зі stdin.
    <br>
    Якщо вказано %s1 і %s2, kdesvn надасть змогу створити файл різниці самій програмі для його показу. Для цього буде виконано тимчасове експортування даних або отримано (якщо це потрібно) і заповнено значення відповідних параметри. %s1 буде замінено номером початкової модифікації, а %s2 — номером кінцевої модифікації. Якщо визначаються великі рекурсивні різниці, обробка може бути дуже тривалою!
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_extern_hint)
en: see "What's this" for details
uk: див. підказку «Що це?», щоб дізнатися більше

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DispColorSettings)
en: ColorSettings
uk: Параметри кольорів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_colored_state)
en: Mark changed and locked items colored
uk: Позначати змінені та заблоковані елементи кольором

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Locked items:
uk: Заблоковані елементи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Not versioned items:
uk: Елементи поза керуванням версіями:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Remote changed items:
uk: Елементи, змінені у сховищі:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Added items:
uk: Додані елементи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Deleted items:
uk: Вилучені елементи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Conflicted_items_label)
en: Conflicted items:
uk: Конфліктні елементи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Missed_items_label)
en: Missed items:
uk: Елементи, яких не вистачає:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local changed items:
uk: Локально змінені елементи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Need_lock_label_2)
en: Item needs lock:
uk: Елементи потребує блокування:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DisplaySettings)
en: Settings
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ListIconsSize_label)
en: Size of Listviewicons
uk: Розмір піктограм у списку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_display_overlays)
en: Mark Subversion states with an overlayed icon
uk: Позначати стани у Subversion накладними піктограмами

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_display_overlays)
en: <p align="left">
    Mark items with non-normal state with an overlayed icon. When you wish to
    see which items has newer items in repository you may have to set "Check for updates on open" in Subversion-Dialog.
    </p>
uk: <p align="left">
    Позначити елементи з нетиповим станом накладеною піктограмою. Якщо ви хочете
    бачити елементи, які було оновлено у сховищі, варто позначити пункт «Шукати оновлення під час запуску» у діалоговому вікні налаштовування Subversion.
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_overlays)
en: Mark item status with icon overlay
uk: Позначати стан елемента накладною піктограмою

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_case_sensitive_sort)
en: Items sorting order is case sensitive
uk: При впорядковуванні зважати на регістр літер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_MaxLogLabel)
en: Maximum log messages in history:
uk: Максимальна кількість повідомлень у журналі:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_display_file_tips)
en: Here you can control if, when moving the mouse over a file, you want to see a small popup window with additional information about that file
uk: За допомогою цього пункту ви можете вказати, чи слід показувати невеличке віконечко з додатковими даними про файл, коли ви наведете вказівник миші на позначку цього файла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_file_tips)
en: Show file info
uk: Показувати дані щодо файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_colored_blame)
en: Display colored annotate
uk: Показувати кольорові анотації

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_navigation_panel)
en: Use navigation panel
uk: Використовувати панель навігації

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Set if items sortorder should be case sensitive or not
uk: Визначити, чи враховуватиметься регістр символів під час впорядковування елементів

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Size of the icons
uk: Розмір піктограм

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Show file information in tooltip
uk: Показувати дані щодо файла у вікні підказки

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Use an external program for diff viewing/generating
uk: Використовувати для перегляду і створення файлів різниць зовнішню програму

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Use external program for diff viewing
uk: Використовувати для перегляду різниць зовнішню програму

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Diff ignores all white space
uk: Під час порівняння ігнорувати всі пробіли

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Show diff in Git format
uk: Показувати різниці у форматі Git

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Maximum number of log messages
uk: Максимальна кількість повідомлень у журналі

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Display colored blame lines
uk: Позначати авторство рядків кольором

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display icon overlays
uk: Показувати накладені піктограми

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Get item information recursively
uk: Отримувати дані щодо елемента рекурсивно

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_review_commit)
en: Review items before commit
uk: Переглядати список елементів до надсилання

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Hide versioned unchanged files
uk: Приховувати незмінені файли з керуванням версіями

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_log_follows_nodes)
en: Log follows node changes
uk: Журнал змінюється відповідно до змін вузлів

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_log_always_list_changed_files)
en: Log always reads list of changed files
uk: До журналу зажди читається список змінених файлів

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Start check for updates when open working copy
uk: Розпочинати пошук оновлень після відкриття робочої копії

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Start caching latest logs on open or commit
uk: Кешування найсвіжіших записів журналу під час відкриття або надсилання

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Get detailed information when making a remote listing
uk: Отримувати докладні дані під час створення списків файлів у сховищі

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Get properties on selected item on networked protocols
uk: Отримувати властивості позначеного елемента протоколами мережі

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Use properties like bugtraq:url on repository listings
uk: Використовувати властивості, подібні до bugtraq:url, у списках сховища

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Check for property svn:needs-lock on listings
uk: Перевіряти властивість svn:needs-lock під час побудови списків

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_store_passwords)
en: Store passwords for remote connections
uk: Зберігати паролі для віддалених з’єднань

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Store passwords in KDE Wallet instead of Subversion' storage
uk: Зберігати паролі у KWallet замість сховища даних Subversion

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_use_password_cache)
en: Use internal password cache
uk: Використовувати вбудований кеш паролів

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Is networking enabled
uk: Чи увімкнено роботу у мережі

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Local add results in modification instead of conflicts
uk: Локально додавати результати змін замість створення конфліктів

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: create any non-existent parent at depth=empty
uk: створювати всі батьківські елементи, якщо depth=empty

note: i18n: ectx: label, entry, group (diffmerge_items)
en: Which program to use for external merges
uk: Зовнішня програма, яку слід використовувати для об’єднання

note: i18n: ectx: label, entry, group (diffmerge_items)
en: Which program for resolving conflicts
uk: Програма для розв’язування конфліктів

note: i18n: ectx: label, entry, group (display)
en: Display other than normal states colored
uk: Показувати стани, відмінні від звичайного, кольором

note: i18n: ectx: label, entry, group (blame_dlg)
en: Locale for blame display
uk: Локаль для показу авторства

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Check status of log cache when starting revision tree
uk: Перевіряти стан кешу журналу під час запуску обробки дерева модифікацій

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Direction of revision tree
uk: Напрямок дерева модифікацій

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for added items
uk: Колір доданих елементів

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for deleted items
uk: Колір вилучених елементів

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for copied items
uk: Колір скопійованих елементів

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for renamed items
uk: Колір перейменованих елементів

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for modified items
uk: Колір змінених елементів

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Height of detail view in tree widget
uk: Висота панелі докладного перегляду у віджеті дерева

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Diffs from revision tree are recursive
uk: Різниці для дерева модифікацій є рекурсивними

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Should Konqueror not display context menus for kdesvn?
uk: Чи повинен Konqueror показувати контекстні меню для kdesvn?

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Should Konqueror not display kdesvn entries in main action menu?
uk: Чи повинен Konqueror показувати пункти kdesvn у основному меню дій над файлами?

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Show a small log window after executing a command.
uk: Показувати невеличке вікно журналу після виконання команди.

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Log must contain at least lines to show
uk: Мінімальна кількість рядків у журналі для показу

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: KIO::svn operations use a standard log message
uk: Дії KIO::svn використовують стандартне повідомлення журналу

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: The standard log message to use with KIO if not asking for it.
uk: Текст стандартного повідомлення журналу, яке слід використовувати KIO, якщо не вказано іншого.

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Support overwrite for KIO module
uk: Підтримувати перезапис для модуля KIO

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Print progress messages in KDE dock area
uk: Виводити повідомлення щодо поступу до віджета повідомлень KDE

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (internals)
en: This value holds for log dialog which kind of log is used, it is internal only.
uk: У цьому параметрі зберігається тип журналу для діалогового вікна журналу, лише для внутрішнього використання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_poll_modified)
en: Check modified items every
uk: Шукати змінені елементи кожні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: minutes
uk: хвилин

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_poll_updates)
en: If set check for updates on working copy when network is enabled on regular base
uk: Якщо позначено і доступною є робота у мережі, програма регулярно шукатиме оновлення робочої копії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_poll_updates)
en: Check for updated items every
uk: Шукати оновлені елементи кожні

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Left to right
uk: Зліва праворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Bottom to top
uk: Знизу догори

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Right to left
uk: Справа ліворуч

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Top to bottom
uk: Згори вниз

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_AddColorLabel)
en: Color for added items:
uk: Колір для доданих елементів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Color for copied items:
uk: Колір скопійованих елементів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color for renamed items:
uk: Колір перейменованих елементів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Color for modified items:
uk: Колір змінених елементів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color for deleted items:
uk: Колір вилучених елементів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fill_cache_on_tree)
en: Should kdesvn check content of log cache before starting the tree
uk: Чи має kdesvn отримувати вміст кешу журналу до того, як почати обробку дерева

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_fill_cache_on_tree)
en: When starting the tree generation and reading data from log cache kdesvn may check for newer items in repository if network is enabled. 
    
    But this may slow down tree generation so it is disabled by default.
uk: Перед тим, як розпочинати обробку дерева та читання даних з кешу журналу, kdesvn може отримувати новіші елементи у сховищі, якщо комп’ютер має доступ до сховища. 
    
    Використання цієї можливості може призводити до уповільнення побудови дерева, тому її типово вимкнено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fill_cache_on_tree)
en: Check log cache fill before reading tree
uk: Отримувати дані для кешу журналу до читання дерева

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_start_updates_check_on_open)
en: Select if kdesvn should check for updates when open a working copy
uk: Визначте, чи має kdesvn шукати оновлення під час відкриття робочої копії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_start_updates_check_on_open)
en: Start check for updates when open a working copy
uk: Розпочинати пошук оновлень після відкриття робочої копії

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_log_cache_on_open)
en: Start refreshing the log cache for repository when networking enabled
uk: Оновлювати кеш журналу для сховища, якщо увімкнено роботу у мережі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_log_cache_on_open)
en: Start fill log cache on open
uk: Заповнювати кеш журналу під час відкриття

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_needslock)
en: When listing on working copies kdesvn may check for this property
uk: Під час побудови списку елементів робочих копій kdesvn може перевіряти цю властивість

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_check_needslock)
en: When listing on working copies kdesvn may check for <tt>svn:needs-lock</tt> property.<br>However, on folders containing lots of items this listing/updating may get slow. Therefore, you should only switch on if you have repositories containing many such entries.
uk: Під час показу списків робочих копій kdesvn може виконувати перевірку властивості <tt>svn:needs-lock</tt>.<br>Втім, через це побудова списків та оновлення теки, що містить багато елементів може значно уповільнитися. Отже, вам слід позначати цей пункт, лише якщо ви працюєте зі сховищами, де багато елементів з такою властивістю.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_needslock)
en: Check if items have "svn:needs-lock" property set
uk: Перевіряти, чи встановлено властивість «svn:needs-lock»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_details_on_remote_listing)
en: Whether to retrieve details about items when making listing on repositories
uk: Визначає, чи слід отримувати подробиці щодо елементів під час побудови списку вмісту сховища

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_details_on_remote_listing)
en: <p align="left">When checked, kdesvn fetches more detailed info about file items when making a listing to remote repositories so that you may see remote locks in overview.
    </p>
    <p align="left"><i>Be careful: This may let listings become REAL slow.</i></p>
uk: <p align="left">Якщо позначено, kdesvn отримуватиме докладніші відомості щодо файлів під час побудови списків вмісту віддалених сховищ. Отже, ви зможете бачити блокування, здійснені у сховищі.
    </p>
    <p align="left"><i>Обережніше: використання цієї можливості ЗНАЧНО уповільнює побудову списків.</i></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_details_on_remote_listing)
en: Get file details while remote listing
uk: Отримувати подробиці щодо файлів під час побудови списку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_info_recursive)
en: Get item info recursively
uk: Отримувати дані щодо елемента рекурсивно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_properties_on_remote_items)
en: Should kdesvn retrieve properties on selected item in repositories
uk: Чи слід kdesvn отримувати дані щодо властивостей позначеного елемента зі сховища

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_properties_on_remote_items)
en: When browsing, kdesvn may try displaying properties below itemlist from a selected item. 
    On networked repositories (e.g., not opened via file:// protocol) this may get very slow. Thus, if you have slow network connections or when browsing hangs often you should deactivate it.
uk: Під час перегляду вмісту сховища kdesvn може намагатися показувати властивості поточного елемента під списком елементів. 
    Для деяких сховищ у мережі (тобто сховищ, які не було відкрито за допомогою протоколу file://) це може значно уповільнити обробку. Отже, якщо ви користуєтеся повільним інтернет-з’єднанням або маєте значні затримки під час навігації, вам слід зняти позначку з цього пункту.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_properties_on_remote_items)
en: Always get properties on networked repositories
uk: Завжди отримувати властивості зі сховищ у мережі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_store_passwords)
en: Should Subversion store passwords by default
uk: Чи має Subversion типово зберігати введені паролі

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_store_passwords)
en: Storing passwords is often a security problem. Kdesvn itself does not store any passwords, but the Subversion itself inside the configuration area of Subversion. If this area is readable from others you should not set it, but you may select for single non critical accounts inside the authentication dialog.
uk: Зберігання паролів часто призводить до проблем із захистом системи. Сама програма Kdesvn не зберігає ніяких паролів, але це робить Subversion у даних щодо налаштовування Subversion. Якщо ці дані зможе прочитати хтось інший, не варто користуватися цим способом. Втім, ви можете вибрати його у діалоговому вікні розпізнавання, оскільки він доволі зручний для окремих неважливих облікових записів.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_passwords_in_wallet)
en: When saving passwords, do it into KDE Wallet instead of Subversions storage?
uk: Де зберігати введені паролі, у сховищі KWallet чи у сховищі даних Subversion?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_passwords_in_wallet)
en: <p>Tells if your passwords set in kdesvn should stored into KDE Wallet instead of simple clear text storage of Subversion.</p>
    <p>This would be a little bit more secure because KDE Wallet is (mostly) encrypted with a password. On other hand you must re-enter your passwords with other Subversion clients not accessing KDE wallet (e.g. svn command line itself, rapidsvn and so on).</p>
    <p>If you are HOME storage e.g. Subversion's config folder is on a network drive you should hard think about not storing passwords in a plain text file like Subversion does but put it into an encrypted storage like KDE Wallet or do not save passwords.</p>
uk: <p>Визначає, чи мають зберігатися вказані вами у kdesvn паролі у KWallet замість простого нешифрованого сховища даних Subversion.</p>
    <p>Цей спосіб є безпечнішим, оскільки дані KWallet (здебільшого) шифруються за допомогою пароля. З іншого боку, вам доведеться повторно вводити ваші паролі у всіх інших клієнтах Subversion, які не мають доступу до торбинки паролів KDE (тобто у командному рядку svn, rapidsvn тощо).</p>
    <p>Якщо ви працюєте на тонкому клієнті, тобто тека налаштувань Subversion зберігається на диску у мережі, вам не варто зберігати паролі без шифрування, як це робить Subversion, отже, варто користуватися сховищем даних із шифруванням, зокрема KWallet, або просто не зберігати паролі.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_passwords_in_wallet)
en: Store passwords into KDE Wallet
uk: Зберігати паролі до KWallet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_use_password_cache)
en: Use an internal password cache
uk: Використовувати вбудований кеш паролів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_log_always_list_changed_files)
en: Read detailed change lists
uk: Читати докладні списки змін

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_log_always_list_changed_files)
en: Reading lists of changed files may sometimes a little bit slow down things. But if this feature is switched off, kdesvn may fail generating differences between node changes from within the log viewer.
uk: Читання списку змінених файлів іноді може трохи уповільнити роботу. Але якщо вимкнути цю можливість, у kdesvn можуть виникнути проблеми із створенням різниць між файлами і каталогами з панелі перегляду журналу.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_review_commit)
en: List items next commit will send or not
uk: Показати список елементів, які може бути надіслано під час наступного внеску до сховища

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_commit_hide_new)
en: Should unversioned items be displayed in commit dialog or not.
uk: Визначає, чи слід показувати елементи поза керуванням версіями у діалоговому вікні надсилання.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_commit_hide_new)
en: Hide new items in commit box
uk: Ховати нові елементи у вікні надсилання

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_update_add_as_modification)
en: <html><head/><body><p>If set, a local addition at the same path as an incoming addition of the same node kind results in a normal node with a possible local modification, instead of a tree conflict.</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>Якщо позначено, локальне додавання вузла даних з тим самим шляхом, що і у вхідного додавання вузла, призводитиме до створення звичайного вузла з можливими локальними змінами, а не до конфлікту у дереві.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_update_add_as_modification)
en: Update modifies instead of creating conflicts
uk: Оновлення змінює без створення конфліктів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_update_make_parents)
en: <html><head/><body><p>If set, create any non-existent parent directories also by checking them out at depth=empty</p></body></html>
uk: <html><head/><body><p>Якщо позначено, створювати усі батьківські каталоги, яких ще немає, шляхом отримання цих каталогів з порожньою глибиною (depth=empty).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_update_make_parents)
en: Update makes missing parents
uk: Оновлення створює батьківські елементи, яких не вистачає

en: Not filling log cache because it is disabled due setting for this repository.
uk: Не заповнюємо кеш журналу, оскільки цю можливість вимкнено на рівні сховища.

en: Filling log cache in background.
uk: Заповнення кешу журналу у фоновому режимі.

en: Filling cache canceled.
uk: Заповнення кешу скасовано.

en: Cache filled up to revision %1.
uk: Кеш заповнено до модифікації %1.

en: Filling log cache in background finished.
uk: Заповнення кешу журналу у фоновому режимі завершено.

en: %1 of %2 transferred.
uk: Передано %1 з %2.

en: %1 transferred.
uk: %1 перенесено.

en: Log message for revision
uk: Повідомлення журналу щодо модифікації

en: Go to line
uk: Перейти до рядка

en: Show line
uk: Показати рядок

en: Show line number
uk: Показати рядок з вказаним номером

[ctx: @title:window]
en: Log Message for Revision %1
uk: Повідомлення журналу щодо модифікації %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Line
uk: Рядок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Revision
uk: Модифікація

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startDateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopDateButton)
en: Date
uk: Дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Author
uk: Автор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Content
uk: Вміст

en: Add to revision control
uk: Додавання до керування версіями

en: Restore missing
uk: Відновлення вилученого

en: Revert
uk: Повернути

en: Revert failed
uk: Спроба повернення до попередньої версії зазнала невдачі

en: Resolved
uk: Розв’язано

en: Skip
uk: Пропущено

en: Deleted
uk: Вилучено

en: Added
uk: Додано

en: Update
uk: Оновлення

en: Update complete
uk: Оновлення завершено

en: Update external module
uk: Оновлення зовнішнього модуля

en: Status on external
uk: Визначаємо стан зовнішнього модуля

en: Commit Modified
uk: Надсилання змін

en: Commit Added
uk: Надсилаємо доданий

en: Commit Deleted
uk: Надсилаємо вилучення

en: Commit Replaced
uk: Надсилаємо змінений

en: Locking
uk: Блокування

en: Unlocked
uk: Розблоковано

en: Lock failed
uk: Спроба блокування зазнала невдачі

en: Unlock failed
uk: Спроба розблокування зазнала невдачі

en: unchanged
uk: без змін

en: item wasn't present
uk: елемента не виявлено

en: unversioned item obstructed work
uk: роботі заважає елемент поза керуванням версіями

en: Modified state had mods merged in.
uk: Модифікації у локальній версії об’єднано з новою версією.

en: Modified state got conflicting mods.
uk: Модифікації у локальній версії конфліктують з отриманими змінами.

en: Enter password for realm %1
uk: Введіть пароль до області %1

en: The certificate is not issued by a trusted authority. Use the fingerprint to validate the certificate manually.
uk: Сертифікат випущено ненадійним джерелом. Скористайтеся відбитком, щоб підтвердити сертифікат вручну.

en: The certificate hostname does not match.
uk: Назва вузла у сертифікаті не відповідає даним сертифіката.

en: The certificate is not yet valid.
uk: Сертифікат ще не набув чинності.

en: The certificate has expired.
uk: Термін дії сертифіката минув.

en: The certificate has an unknown error.
uk: Невідома помилка у сертифікаті.

en: %1
    Really store password as plain text?
uk: %1
    Ви справді хочете зберегти пароль без усілякого шифрування?

en: Save password
uk: Зберегти пароль

[ctx: @action:button]
en: Store in Plain Text
uk: Зберегти як звичайний текст

en: SVN Error
uk: Помилка SVN

en: Command "%1" not implemented or known
uk: Команду «%1» не реалізовано у програмі або ця команда є помилковою

en: "GET" requires output file
uk: Для «GET» потрібна назва вихідного файла

en: May only switch one URL at time
uk: Перемикати адреси можна лише одна за одною

en: Switch only on working copies
uk: Перемикатися лише на робочі копії

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CopyMoveView)
en: Copy / Move
uk: Копіювання або пересування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadOneLabel)
en: Rename
uk: Перейменувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadTwoLabel)
en: to
uk: до

en: Rename/move
uk: Перейменувати/Пересунути

[ctx: @title:window]
en: Move/Rename File/Directory
uk: Пересунути або перейменувати файл чи каталог

[ctx: @title:window]
en: Copy File/Directory
uk: Копіювати файл чи каталог

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CreateRepoDlg)
en: Create new repository
uk: Створити сховище

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_DisableFsync)
en: Disable fsync at commit (BDB only)
uk: Вимкнути fsync під час надсилання (лише для BDB)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to repository:
uk: Шлях до сховища:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_FilesystemSelector)
en: Select type of storage
uk: Виберіть тип зберігання даних

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_FilesystemSelector)
en: Select the storage type of repository (FSFS or Berkely DB)
uk: Виберіть тип зберігання даних у сховищі (FSFS або Berkely DB)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_CreateMainDirs)
en: Create trunk, tags and branches folders
uk: Створити теки trunk, tags і branches

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_CreateMainDirs)
en: If this is set then the base layout (<tt>/trunk</tt>,<tt>/branches</tt> and <tt>/tags</tt>) will created after opening the fresh repository.
uk: Якщо позначено цей пункт, після відкриття нового сховища буде одразу створено базовий набір каталогів (<tt>/trunk</tt>, <tt>/branches</tt> і <tt>/tags</tt>).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CreateMainDirs)
en: Create main folders
uk: Створити основні теки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_presvn16compat)
en: Is created repository compatible to Subversion prior 1.6
uk: Чи буде створене сховище сумісним з Subversion до версії 1.6

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_presvn16compat)
en: If set, the repository created will compatible to Subversion prior 1.5. This is only useful when svnqt is running with Subversion 1.6 or above.
uk: Якщо позначено, створене сховище буде сумісним з версіями Subversion до версії 1.5. Може знадобитися, лише якщо svnqt використовується у зв’язці з Subversion 1.6 або новішими версіями.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_presvn16compat)
en: Compatible to Subversion prior 1.6
uk: Сумісність із Subversion до версії 1.6

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_LogKeep)
en: Disable automatic log file removal (BDB only)
uk: Вимкнути автоматичне вилучення файла журналу (лише для BDB)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type of repository:
uk: Тип сховища:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_presvn15compat)
en: Is created repository compatible to Subversion prior 1.5
uk: Чи буде створене сховище сумісним з Subversion до версії 1.5

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_presvn15compat)
en: If set, the repository created will compatible to Subversion prior 1.5. This is only useful when svnqt is running with Subversion 1.5 or above.
uk: Якщо позначено, створене сховище буде сумісним з версіями Subversion до версії 1.5. Може знадобитися, лише якщо svnqt використовується у зв’язці з Subversion 1.5 або новішими версіями.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_presvn15compat)
en: Compatible to Subversion prior 1.5
uk: Сумісність із Subversion до версії 1.5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_presvn18compat)
en: Is created repository compatible to Subversion prior 1.8
uk: Чи буде створене сховище сумісним з Subversion до версії 1.8

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_presvn18compat)
en: If set, the repository created will compatible to Subversion prior 1.4. This is only useful when svnqt is running with Subversion 1.8 or above.
uk: Якщо позначено, створене сховище буде сумісним з версіями Subversion до версії 1.4. Може знадобитися, лише якщо svnqt використовується у зв’язці з Subversion 1.8 або новішими версіями.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_presvn18compat)
en: Compatible to Subversion prior 1.8
uk: Сумісність із Subversion до версії 1.8

en: Log cache holds %1 log entries and consumes %2 on disk.
uk: Кеш журналу містить %1 записів і займає %2 на диску.

en: Really clean cache for repository
    %1?
uk: Справді вилучити кеш сховища
    %1?

en: Clean repository cache
uk: Спорожнити кеш сховища

[ctx: @action:button]
en: Delete Cache
uk: Вилучити кеш

en: Really clean cache and data for repository
    %1?
uk: Справді вилучити кеш і дані сховища
    %1?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DeleteRepositoryButton)
en: Delete repository
uk: Вилучити сховище

[ctx: @action:button]
en: Delete Repository
uk: Вилучити сховище

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DBOverView)
en: Overview about cache database content
uk: Огляд щодо вмісту бази даних кешу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_RepositoryLabel)
en: Known repositories
uk: Відомі сховища

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DeleteCacheButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, m_DeleteCacheButton)
en: Delete cache entries for current selected repository
uk: Вилучити записи кешу для поточного позначеного сховища

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DeleteCacheButton)
en: Delete cache
uk: Вилучити кеш

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DeleteRepositoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, m_DeleteRepositoryButton)
en: Delete all entries and settings for selected repository
uk: Вилучити усі записи та параметри позначеного сховища

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_SettingsButton)
en: Repository Settings
uk: Параметри сховища

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_StatisticButton)
en: Statistics for repository
uk: Статистичні дані щодо сховища

[ctx: @title:window]
en: Settings for %1
uk: Параметри %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Log cache settings
uk: Параметри кешу журналу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dbcfg_noCacheUpdate)
en: Do not update log cache on open
uk: Не оновлювати кеш журналу під час відкриття

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prefixes to filter out in revision tree
uk: Префікси, які слід відфільтрувати з дерева модифікацій

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Log and statistics setting
uk: Параметри журналу і статистики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hide logs containing following words
uk: Приховати журнали, що містять вказані слова

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, dbcfg_exclude_log_pattern)
en: This is a list which words/substrings a log entry must contain so it will be hidden from log and statistics
uk: Це список слів та підрядків, які має містити запис у журналі, щоб його було приховано на панелях журналу та статистичних даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Do not show commits from following users
uk: Не показувати внески від вказаних нижче користувачів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, dbcfg_exclude_userslog)
en: Do not display commits of listed users in log window and statistics view
uk: Не показувати внески користувачів зі списку на панелі журналу і статистичних даних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dbcfg_filter_empty_author)
en: Do not display commits without author
uk: Не показувати внески з невизначеним автором

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpRepoDlg)
en: Dump repository
uk: Створити дамп сховища

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_UseDeltas)
en: Use deltas
uk: Використовувати дельти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_StartNumber)
en: -1 for START
uk: -1 для START

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblEnd)
en: End revision:
uk: Кінцева модифікація:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_incrementalDump)
en: incremental Dump
uk: нарощувальний дамп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_Rangeonly)
en: Dump revision range
uk: Створити дамп діапазону модифікацій

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_OutfileLabel)
en: Dump into:
uk: Створити дамп у:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_EndNumber)
en: -1 for HEAD
uk: -1 для HEAD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblStart)
en: Start revision:
uk: Початкова модифікація:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_RepoLabel)
en: Repository to dump:
uk: Сховище для створення дампу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_PatternLabel)
en: Patterns to add or remove:
uk: Зразки для додавання або вилучення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RemoveCheckBox)
en: Remove patterns
uk: Вилучити зразки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_DepthLabel)
en: Depth for ignore
uk: Глибина ігнорування

[ctx: @title:window]
en: Add Property
uk: Додавання властивості

en: One of <b>'native'</b>, <b>'LF'</b>, <b>'CR'</b>, <b>'CRLF'</b>.
uk: Одне зі значень <b>'native'</b>, <b>'LF'</b>, <b>'CR'</b>, <b>'CRLF'</b>.

en: If present, make the file executable.<br/>This property can not be set on a directory. A non-recursive attempt will fail, and a recursive attempt will set the property only on the file children of the folder.
uk: Якщо встановлено, зробити файл виконуваним.<br/>Цю властивість не можна встановлювати для каталогів. Нерекурсивна спроба зазнає невдачі, а рекурсивна встановить властивість лише для файлових дочірніх елементів теки.

en: Keywords to be expanded into the contents of a file.<br/>They can be inserted into documents by placing a keyword anchor which is formatted as $KeywordName$.<br/>Valid keywords are:<br/><b>URL/HeadURL</b> The URL for the head revision of the project.<br/><b>Author/LastChangedBy</b> The last person to change the file.<br/><b>Date/LastChangedDate</b> The date/time the object was last modified.<br/><b>Revision/Rev/LastChangedRevision</b> The last revision the object changed.<br/><b>Id</b> A compressed summary of the previous 4 keywords.
uk: Ключові слова буде вставлено до вмісту файла.<br/>Вставити ключові слова до документів можна додаванням заповнювача ключового слова у форматі $НазваКлючовогоСлова$.<br/>Можна використовувати такі ключові слова:<br/><b>URL/HeadURL</b> — адреса модифікації HEAD проєкту.<br/><b>Author/LastChangedBy</b> — останній автор змін, внесених до файла.<br/><b>Date/LastChangedDate</b> — дата і час, коли файл було востаннє змінено.<br/><b>Revision/Rev/LastChangedRevision</b> — номер останньої модифікації, у якій до файла було внесено зміни.<br/><b>Id</b> — стисле резюме попередніх 4 ключових слів.

en: Set this to any value (e.g. <b>'*'</b>) to enforce locking for this file.<br/>The file will be set read-only when checked out or updated, indicating that a user must acquire a lock on the file before they can edit and commit changes.
uk: Встановіть будь-яке значення (наприклад <b>«*»</b>), щоб примусово заблокувати цей файл.<br/>Для файла буде встановлено атрибут «лише читання» під час отримання зі сховища або оновлення. Він позначатиме, що користувачі не зможуть редагувати і надсилати зміни до зняття блокування з файла.

en: The mimetype of the file. Used to determine whether to merge the file and how to serve it from Apache. A mimetype beginning with <b>'text/'</b> (or an absent mimetype) is treated as text. Anything else is treated as binary.
uk: Тип MIME файла. Використовується для визначення того, чи слід об’єднувати файл, і способу обробки файла Apache. Запис типу MIME, що починається з <b>«text/»</b> (або порожній запис), вважається визначенням текстового типу. Усі інші типи вважаються бінарними.

en: A newline separated list of module specifiers, each consisting of a relative directory path, optional revision flags, and a URL. For example:<br/><nobr><b>foo http://example.com/repos/projectA</b></nobr><br/><nobr><b>foo/bar -r 1234 http://example.com/repos/projectB</b></nobr>
uk: Список відокремлених символами нового рядка специфікацій модулі, кожен запис якого складається з відносного шляху до каталогу, додаткових прапорців модифікації та адреси. Приклади:<br/><nobr><b>foo http://example.com/repos/projectA</b></nobr><br/><nobr><b>foo/bar -r 1234 http://example.com/repos/projectB</b></nobr>

en: A newline separated list of file patterns to ignore.
uk: Відокремлений символами нового рядка список зразків назв файлів для ігнорування.

en: Label text to show for the edit box where the user enters the issue number.
uk: Текст мітки, яку буде показано для поля редагування, до якого користувач вводитиме номер повідомлення щодо вади.

en: URL pointing to the issue tracker. It must contain <b>%BUGID%</b> which gets replaced with the bug issue number. Example:<br/><nobr><b>http://example.com/mantis/view.php?id=%BUGID%</b></nobr>
uk: Адреса у системі стеження за вадами. Має містити замінник <b>%BUGID%</b> для номера повідомлення щодо вади у системі стеження за вадами. Приклад:<br/><nobr><b>http://example.com/mantis/view.php?id=%BUGID%</b></nobr>

en: String which is appended to a log message when an issue number is entered. The string must contain <b>%BUGID%</b> which gets replaced with the bug issue number.
uk: Рядок, який додається до повідомлення журналу, якщо вказано номер повідомлення щодо вади. Цей рядок має містити заповнювач <b>%BUGID%</b>, який буде замінено на номер повідомлення щодо вади у системі стеження за вадами.

en: Set to <b>'yes'</b> if a warning shall be shown when no issue is entered in the commit dialog. Possible values:<br/><b>'true'</b>/<b>'yes'</b> or <b>'false'</b>/<b>'no'</b>.
uk: Встановіть значення <b>«yes»</b>, якщо програма має відкрити вікно попередження у разі невизначеного номера повідомлення щодо вади у діалоговому вікні надсилання внеску. Можливі значення:<br/><b>«true»</b>/<b>«yes»</b> (так) або <b>«false»</b>/<b>«no»</b> (ні).

en: Set to <b>'false'</b> if your bugtracking system has issues which are referenced not by numbers.<br/>Possible values: <b>'true'</b> or <b>'false'</b>.
uk: Встановіть значення <b>«false»</b>, якщо у вашій системі стеження за вадами можна створювати повідомлення щодо вад, які не буде пов’язано з номерами.<br/>Можливі значення: <b>«true»</b> (так) або <b>«false»</b> (ні).

en: Set to <b>'false'</b> if you want the bugtracking ID to be inserted at the top of the log message. The default is <b>'true'</b> which means the bugtracking ID is appended to the log message.
uk: Встановіть значення <b>«false»</b>, якщо вам потрібно, щоб ідентифікатор у системі стеження за вадами було вставлено на початку повідомлення журналу. Типовим значенням є <b>«true»</b>. Типове значення призводить до додавання ідентифікатора у системі стеження за вадами наприкінці повідомлення журналу.

en: Two regular expressions separated by a newline.<br/>The first expression is used to find a string referring to an issue, the second expression is used to extract the bare bug ID from that string.
uk: Два формальні вирази, відокремлені символом нового рядка.<br/>Перший вираз використовується для пошуку рядка, що посилається на повідомлення щодо вади, другий використовується для видобування ідентифікатора повідомлення щодо вади з цього рядка.

en: Select or enter new property
uk: Виберіть або введіть нову властивість

en: No help for this property available
uk: Довідки щодо цієї властивості немає

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditPropsDlg)
en: Modify property
uk: Змінити властивість

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_NameLabel)
en: Property name:
uk: Назва властивості:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ValueLabel)
en: Property value:
uk: Значення властивості:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, helpButton)
en: Click for short info about pre-defined property name
uk: Натисніть, щоб отримати коротку інформацію щодо попередньо визначеної назви властивості

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CheckoutInfo)
en: Checkout info
uk: Дані щодо копії сховища

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_TargetLabel)
en: Select target directory:
uk: Виберіть каталог призначення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_UrlLabel)
en: Enter URL:
uk: Введіть адресу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ignoreExternals)
en: Ignore externals while operation
uk: Ігнорувати зовнішні під час виконання дії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreExternals)
en: Ignore externals
uk: Ігнорувати зовнішні

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_overwriteButton)
en: May existing unversioned items overwritten
uk: Дозволити перезапис наявних елементів поза керуванням версіями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_overwriteButton)
en: Overwrite existing
uk: Перезаписувати наявні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreKeywords)
en: Ignore keywords
uk: Ігнорувати ключові слова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CreateDirButton)
en: Append source URL name to subfolder
uk: Додавати назву адреси джерела до підтеки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ShowExplorer)
en: Open after job
uk: Відкрити після виконання

en: Property
uk: Властивість

en: Value
uk: Значення

en: This property may not set by users.
    Rejecting it.
uk: Значення цієї властивості не можуть встановлювати користувачі.
    Відкидаємо її.

en: Protected property
uk: Захищена властивість

en: A property with that name exists.
    Rejecting it.
uk: Властивість з такою назвою вже існує.
    Відкидаємо її.

en: Double property
uk: Дублікат властивості

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RangeInput)
en: Revisions
uk: Модифікації

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_startRevBox)
en: Start with revision
uk: Почати з модифікації

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_startWorkingButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_stopWorkingButton)
en: Select current working copy changes
uk: Позначити зміни у поточній робочій копії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startNumberButton)
en: N&umber
uk: &Номер

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_stopRevBox)
en: Stop with revision
uk: Зупинитися на модифікації

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopNumberButton)
en: Number
uk: Номер

[ctx: @title:window]
en: Select Revisions
uk: Вибір модифікацій

en: Select revision
uk: Виберіть модифікацію

en: Could not run process "%1".
    
    Process stopped with message:
    %2
uk: Не вдалося обробити «%1».
    
    Обробку зупинено з таким повідомленням:
    %2

en: Error running the graph layouting tool.
uk: Помилка під час запуску інструмента компонування графу.

en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
uk: Перевірте, чи встановлено «dot» (з пакунка GraphViz).

en: Deleted at revision %1
uk: Вилучено у модифікації %1

en: Added at revision %1 as %2
uk: Додано у модифікації %1 як %2

en: Copied to %1 at revision %2
uk: Скопійовано до %1 у модифікації %2

en: Renamed to %1 at revision %2
uk: Перейменовано на %1 у модифікації %2

en: Modified at revision %1
uk: Змінено у модифікації %1

en: Replaced at revision %1
uk: Замінено у модифікації %1

en: Revision %1
uk: Модифікація %1

en: Could not open temporary file %1 for writing.
uk: Не вдалося відкрити тимчасовий файл «%1» для запису.

en: <br>Revision: %1<br>Author: %2<br>Date: %3<br>Log: %4</html>
uk: <br>Модифікація: %1<br>Автор: %2<br>Дата: %3<br>Журнал: %4</html>

en: <b>Revision</b>%1%2%3
uk: <b>Модифікація</b>%1%2%3

en: <b>Author</b>%1%2%3
uk: <b>Автор</b>%1%2%3

en: <b>Date</b>%1%2%3
uk: <b>Дата</b>%1%2%3

en: <b>Log</b>%1%2%3
uk: <b>Журнал</b>%1%2%3

en: Diff to previous
uk: Відмінність від попередньої

en: Diff to selected item
uk: Відмінність від позначеного елемента

en: Cat this version
uk: Отримати цю версію

en: Unselect item
uk: Зняти позначення з елемента

en: Select item
uk: Позначити елемент

en: Display details
uk: Показати подробиці

en: Rotate counter-clockwise
uk: Обернути проти годинникової стрілки

en: Rotate clockwise
uk: Обернути за годинниковою стрілкою

en: Save tree as PNG
uk: Зберегти дерево у форматі PNG

en: Image (*.png)
uk: зображення (*.png)

[ctx: @title:window]
en: Logs
uk: Журнал

en: Getting logs - hit Cancel for abort
uk: Отримання журналу. Натисніть «Скасувати», щоб перервати.

en: No log cache possible due broken database and networking not allowed.
uk: Кешування журналу неможливе через пошкодження бази даних і недоступність мережі.

en: Could not retrieve logs, reason:
    %1
uk: Не вдалося отримати журнал, причина:
    %1

en: Scanning the logs for %1
uk: Скануємо журнал щодо %1

en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @title:window]
en: Scanning logs
uk: Сканування журналу

en: %1<br>Check change entry %2 of %3
uk: %1<br>Перевірка зміненого запису %2 з %3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Srclabel)
en: Repository to copy:
uk: Сховище для копіювання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Destlabel)
en: Destination folder:
uk: Тека призначення:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_Cleanlogs)
en: Clean logs
uk: Спорожнити журнал

en: No ignore
uk: Без ігнорування

en: If set, add files or directories that match ignore patterns.
uk: Якщо встановлено, додавати файли або каталоги, які відповідають зразку ігнорування.

en: Ignore unknown node types
uk: Ігнорувати відомі типи вузлів

en: Should files with unknown node types be ignored
uk: Чи слід ігнорувати файли з невідомими типами вузлів

en: Ignore files of which the node type is unknown, such as device files and pipes.
uk: Ігнорувати файли з невідомим типом вузла, зокрема файли пристроїв і каналів передавання даних.

en: (Last part)
uk: (Остання частина)

en: Create subdirectory %1 on import
uk: Створити підкаталог %1 при імпортуванні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Load into repository:
uk: Сховища для завантаження:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_UuidGroup)
en: Uuid action
uk: Дія UUID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UUidForce) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ForceCheck)
en: Force
uk: Примусово

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UUidIgnore)
en: Ignore
uk: Ігнорувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UUidDefault)
en: Default
uk: Типова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_UsePre)
en: Use pre-commit hook
uk: Використовувати скрипт обробки перед надсиланням

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_UsePost)
en: Use post-commit hook
uk: Використовувати скрипт обробки після надсилання

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_Rootfolder)
en: Path to load the dump into (see context help)
uk: Шлях для завантаження дампу (див. контекстну підказку)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_Rootfolder)
en: If not empty, load the dump into a specific folder instead into root of repository. This folder must exist before loading the dump.
uk: Якщо вказано непорожнє значення, завантажити дамп до певної теки замість кореневої теки сховища. Теку має бути вже створено до завантаження дампу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Load into folder:
uk: Завантажити до теки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Dump file:
uk: Файл дампу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_validateProps)
en: Validate the properties on load (only Subversion 1.7 or newer)
uk: Перевіряти властивості при завантаженні (лише для Subversion 1.7 або новішої)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_validateProps)
en: Validate properties
uk: Перевіряти властивості

en: Networked URL to open but networking is disabled.
uk: Наказано відкрити адресу у мережі, але роботу у мережі вимкнено.

en: History of item
uk: Журнал елемента

en: History
uk: Журнал

en: Displays the history log of selected item
uk: Показати журнал для позначеного елемента

en: History of item ignoring copies
uk: Журнал елемента без дій з копіювання

en: Displays the history log of selected item without following copies
uk: Показати записи журналу для позначеного елемента без його копіювання

en: Full revision tree
uk: Повне дерево модифікацій

en: Shows history of item as linked tree
uk: Показати журнал елемента у вигляді лінійного списку

en: Partial revision tree
uk: Часткове дерево модифікацій

en: Shows history of item as linked tree for a revision range
uk: Показати журнал елемента у вигляді лінійного списку для діапазону модифікацій

en: Properties
uk: Властивості

en: Display Properties
uk: Показати властивості

en: Display last changes
uk: Показати останні зміни

en: Display last changes as difference to previous commit.
uk: Показувати найсвіжіші зміни як відмінність від попередньої модифікації.

en: Details
uk: Подробиці

en: Show details about selected item
uk: Показати подробиці щодо позначеного елемента

en: Move
uk: Пересунути

en: Moves or renames current item
uk: Пересуває або перейменовує поточний елемент

en: Create a copy of current item
uk: Створити копію поточного елемента

en: Check for updates
uk: Перевірити оновлення

en: Check if current working copy has items with newer version in repository
uk: Перевірити, чи є у поточній робочій копії елементи з новішою версією, ніж елементи у сховищі

en: Check updates
uk: Перевірити поновлення

en: Blame
uk: Визначити автора

en: Output the content of specified files or URLs with revision and author information in-line.
uk: Вивести вміст вказаних файлів або дані за вказаними адресами з вбудованими даними щодо модифікацій і авторів.

en: Blame range
uk: Визначення авторства у діапазоні

en: Cat head
uk: Отримати HEAD

en: Output the content of specified files or URLs.
uk: Вивести вміст вказаних файлів або дані за вказаними адресами.

en: Cat revision...
uk: Отримати модифікацію…

en: Output the content of specified files or URLs at specific revision.
uk: Вивести вміст вказаних файлів або дані за вказаними адресами для певної модифікації.

en: Lock current items
uk: Заблокувати поточні елементи

en: Try lock current item against changes from other users
uk: Спробувати заблокувати поточний елемент від внесення змін іншими користувачами

en: Unlock current items
uk: Розблокувати поточні елементи

en: Free existing lock on current item
uk: Звільнити поточний елемент від блокування

en: New folder
uk: Нова тека

en: Create a new folder
uk: Створити теку

en: Switch repository
uk: Перемкнути сховище

en: Switch repository path of current working copy path ("svn switch")
uk: Перемкнути шлях для поточної робочої копії («svn switch»)

en: Relocate current working copy URL
uk: Змінити адресу поточної робочої копії

en: Relocate URL of current working copy path to other URL
uk: Змінити адресу поточної робочої копії на іншу адресу

en: Unversioned
uk: Поза керуванням версіями

en: Browse folder for unversioned items and add them if wanted.
uk: Знайдіть у теці елементи поза керуванням версіями і додайте їх, якщо це потрібно.

en: Open repository of working copy
uk: Відкрити сховище робочої копії

en: Opens the repository the current working copy was checked out from
uk: Відкриває сховище, звідки було скопійовано дані поточної робочої копії

en: Cleanup
uk: Очищення

en: Recursively clean up the working copy, removing locks, resuming unfinished operations, etc.
uk: Рекурсивно очищує робочу копію, вилучає блокування, відновлює виконання незавершених дій тощо.

en: Import folders into current
uk: Імпортувати теки до поточної

en: Import folder content into current URL
uk: Імпортувати вміст тек до поточної адреси

en: Add selected files/dirs
uk: Додати позначені файли або каталоги

en: Adding selected files and/or directories to repository
uk: Додавання позначених файлів і/або каталогів до сховища

en: Add selected files/dirs recursive
uk: Додати позначені файли або каталоги рекурсивно

en: Adding selected files and/or directories to repository and all subitems of folders
uk: Додавання позначених файлів і/або каталогів до сховища разом з усіма піделементами у теках

en: Delete selected files/dirs
uk: Вилучити позначені файли або каталоги

en: Deleting selected files and/or directories from repository
uk: Вилучення позначених файлів і/або каталогів зі сховища

en: Delete folder
uk: Вилучити теку

en: Deleting selected directories from repository
uk: Вилучення позначених каталогів зі сховища

en: Revert current changes
uk: Скасувати поточні зміни

en: Mark resolved
uk: Позначити як розв’язане

en: Marking files or dirs resolved
uk: Позначення конфліктів у файлах або каталогах як таких, які розв’язано

en: Resolve conflicts
uk: Розв’язати конфлікти

en: Ignore/Unignore current item
uk: Ігнорувати або скасувати ігнорування поточного елемента

en: Add or Remove ignore pattern
uk: Додати або вилучити зразок ігнорування

en: Update to head
uk: Оновити до HEAD

[ctx: Menu item]
en: Update
uk: Оновити

en: Update to revision...
uk: Оновити до модифікації…

en: Commit
uk: Надіслати

en: Diff local changes
uk: Різниця для локальних змін

en: Diff working copy against BASE (last checked out version) - does not require access to repository
uk: Порівняти робочу копію з BASE (останньою отриманою модифікацією). Не потребує доступу до сховища.

en: Diff against HEAD
uk: Різниця для HEAD

en: Diff working copy against HEAD (last checked in version)- requires access to repository
uk: Порівняти робочу копію з HEAD (останньою вивантаженою версією). Потребує доступу до сховища.

en: Diff items
uk: Різниця між елементами

en: Diff two items
uk: Різниця між двома елементами

en: Merge two revisions
uk: Об’єднати дві модифікації

en: Merge
uk: Об’єднати

en: Merge two revisions of this entry into itself
uk: Об’єднати дві модифікації цього запису до самого запису

en: Merge repository path into current working copy path or current repository path into a target
uk: Об’єднати шлях сховища зі шляхом поточної робочої копії або поточним шляхом сховища до вказаного призначення

en: Open With...
uk: Відкрити за допомогою…

en: Checkout current repository path
uk: Отримати дані за поточним шляхом сховища

en: Checkout
uk: Отримати

en: Export current repository path
uk: Експортувати поточний шлях сховища

en: Select browse revision
uk: Вибрати модифікацію для навігації

en: Checkout a repository
uk: Отримати зі сховища

en: Export a repository
uk: Експортувати сховище

en: Export
uk: Експортувати

en: Refresh view
uk: Освіжити перегляд

en: Refresh
uk: Поновити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DispSpecDiff)
en: Diff revisions
uk: Порівняти модифікації

en: Unfold File Tree
uk: Розгорнути файлове дерево

en: Opens all branches of the file tree
uk: Відкриває усі гілки файлового дерева

en: Fold File Tree
uk: Згорнути файлове дерево

en: Closes all branches of the file tree
uk: Закриває усі гілки файлового дерева

en: Update log cache
uk: Оновити кеш журналу

en: Update the log cache for current repository
uk: Оновити кеш журналу для поточного сховища

en: Set property recursive
uk: Встановити властивість рекурсивно

en: Settings for current repository
uk: Параметри поточного сховища

en: Stop updating the log cache
uk: Припинити оновлення кешу журналу

[ctx: @title:window]
en: Edit Pattern to Ignore for "%1"
uk: Редагування зразка для ігнорування у «%1»

en: Nothing selected for unlock
uk: Нічого не позначено для розблокування

[ctx: @title:window]
en: Lock Message
uk: Повідомлення блокування

en: Steal lock?
uk: Заволодіти блокуванням?

en: Break lock or ignore missing locks?
uk: Скасувати блокування чи ігнорувати пропущені блокування?

en: Unlocking items
uk: Розблоковуємо елементи

[ctx: @action:button]
en: Break Lock
uk: Зламати блокування

[ctx: @action:button]
en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Nothing selected for delete
uk: Для вилучення нічого не позначено

en: Automatic generated base layout by kdesvn
uk: Базове компонування, автоматично створене kdesvn

en: May not make subdirectories of a file
uk: Не можна створювати підкаталогів з файла

[ctx: @title:window]
en: Merge
uk: Об’єднання

en: Error getting entry to relocate
uk: Помилка під час спроби отримати запис для пересування

[ctx: @title:window]
en: Relocate Path %1
uk: Пересування шляху %1

en: Invalid url given!
uk: Вказано некоректну адресу!

en: Relocate path %1
uk: Пересування шляху %1

en: Cannot import into multiple targets
uk: Не можна імпортувати до декількох призначень

en: Import files from folder
uk: Імпортувати файли з теки

en: Import file
uk: Імпортувати файл

[ctx: @title:window]
en: Import Log
uk: Імпортування журналу

en: Could not retrieve repository of working copy.
uk: Не вдалося отримати сховище робочої копії.

en: Only in working copy possible.
uk: Можливе лише для робочої копії

en: Error
uk: Помилка

en: Only on single folder possible
uk: Можливе лише для окремих тек

en: Sorry - internal error
uk: Вибачте: внутрішня помилка

en: Hold Ctrl key while click on selected item for unselect
uk: Утримуйте натиснутою клавішу Ctrl під час клацання на позначеному елементі, щоб скасувати позначення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_LogTreeView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: See context menu for more actions
uk: Пункти додаткових дій можна знайти у контекстному меню

en: Click for navigate
uk: Клацніть, щоб перейти

en: Navigation
uk: Навігація

en: Could not retrieve repository.
uk: Не вдалося отримати сховище.

en: Not yet implemented
uk: Ще не реалізовано

en: Edit property recursively
uk: Редагування властивості рекурсивно

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MergeDlg)
en: MergeSettings
uk: Параметри об’єднання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_SrcOneLabel)
en: Source 1:
uk: Джерело 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_SrcTwoLabel)
en: Source 2:
uk: Джерело 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_OutLabel)
en: Output to:
uk: Вивести до:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_MergeParameter)
en: Merge parameter
uk: Параметр об’єднання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCheck)
en: Recursive
uk: Рекурсивно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_RelatedCheck)
en: Handle unrelated as related items
uk: Обробляти непов’язані елементи як пов’язані

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RelatedCheck)
en: Ignore ancestry
uk: Ігнорувати походження

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ForceCheck)
en: Force delete on modified/unversioned items
uk: Примусово вилучати для змінених елементів або елементів поза керуванням версіями

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_Reintegrate)
en: lump-merge all of source URL's unmerged changes
uk: пакетне об’єднання усіх необ’єднаних змін за адресою джерела

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_Reintegrate)
en: Reintegrate merge
uk: Повторно інтегрувати об’єднане

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_DryCheck)
en: Just dry run without modifications
uk: Тестовий запуск без внесення змін

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_DryCheck)
en: Dry run
uk: Тестовий запуск

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_RecordOnly)
en: Only write mergeinfo
uk: Лише записати mergeinfo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_RecordOnly)
en: The merge is not actually performed, but the mergeinfo for the revisions which would have been merged is recorded in the working copy
uk: Не виконувати справжнє об’єднання, але записати mergeinfo для модифікацій, які мало б бути об’єднано, до робочої копії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecordOnly)
en: Record only
uk: Лише записати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useExternMerge)
en: Use external merge not Subversion's merge
uk: Використовувати зовнішню програму замість вбудованої до Subversion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useExternMerge)
en: Use external merge
uk: Використовувати зовнішнє об’єднання

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_AllowMixedRev)
en: If checked, allow merge into mixed revision working copy, otherwise raises error in that case
uk: Якщо позначено, дозволити об’єднання у робочу копію із сумішшю версій. Якщо не позначено, спроба такого об’єднання призводитиме до повідомлення про помилку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_AllowMixedRev)
en: Merge into mixed revision
    working copy
uk: Об’єднати до робочої копії
    із сумішшю версій

[ctx: @title:window]
en: Enter Merge Range
uk: Вкажіть діапазон об’єднання

en: Message
uk: Повідомлення

en: %1 at revision %2
uk: %1, модифікація %2

en: Name
uk: Назва

en: Status
uk: Стан

en: Last changed Revision
uk: Остання модифікація

en: Last author
uk: Останній автор

en: Last change date
uk: Дата останньої зміни

en: Locked by
uk: Заблоковано

en: Other...
uk: Інше…

en: Undelete property
uk: Відновити властивість

en: Delete property
uk: Вилучити властивість

en: Missing SVN link
uk: Не вистачає посилання SVN

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: View and modify properties
uk: Перегляд властивостей та внесення змін до них

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add Property
uk: Додати властивість

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbModify)
en: Modify Property
uk: Змінити властивість

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete Property
uk: Вилучити властивість

en: %p% of %1
uk: %p% з %1

en: %1 of %2
uk: %1 з %2

en: Finished
uk: Виконання дії завершено

en: Got no logs
uk: Немає ніяких повідомлень журналу

en: Got no info.
uk: Немає ніякої інформації.

[ctx: @title:window]
en: History of %1
uk: Журнал %1

[ctx: @title:window]
en: Annotate
uk: Анотувати

en: Annotate lines - hit Cancel for abort
uk: Анотування рядків. Натисніть «Скасувати», щоб перервати.

en: Got no annotate
uk: Не отримано жодних анотацій

[ctx: @title:window]
en: Content Get
uk: Отримання даних

en: Getting content - hit Cancel for abort
uk: Отримання даних. Натисніть «Скасувати», щоб перервати.

en: Error getting content
uk: Помилка під час отримання даних

en: Error while open temporary file
uk: Помилка під час спроби відкрити тимчасовий файл

[ctx: @title:window]
en: Content of %1
uk: Дані %1

en: Got no content.
uk: Не отримано жодних даних.

en: Enter folder name:
uk: Введіть назву теки:

[ctx: @title:window]
en: Details
uk: Подробиці

en: Retrieving information - hit Cancel for abort
uk: Отримання інформації. Натисніть «Скасувати», щоб перервати.

en: Canonical repository URL
uk: Канонічна адреса сховища

en: Checksum
uk: Контрольна сума

en: Type
uk: Тип

en: Absent
uk: Відсутній

en: File
uk: Файл

en: Folder
uk: Тека

en: Unknown
uk: невідомий

en: Size
uk: Розмір

en: Schedule
uk: Розклад

en: Normal
uk: Звичайна

en: Addition
uk: Додавання

en: Deletion
uk: Вилучення

en: Last committed
uk: Останнє надсилання

en: Last revision
uk: Остання модифікація

en: Content last changed
uk: Востаннє змінено дані

en: Property last changed
uk: Востаннє змінено властивість

en: New version of conflicted file
uk: Нова версія конфліктного файла

en: Property reject file
uk: Заборона надсилання файла

en: Copy from URL
uk: Копіювати за адреси

en: Lock token
uk: Заблокувати ключ

en: Owner
uk: Власник

en: Locked on
uk: Заблоковано

en: Lock comment
uk: Коментар щодо блокування

[ctx: @title:window]
en: Infolist
uk: Інформаційний список

[ctx: @title:window]
en: Applying Properties
uk: Застосування властивостей

en: <center>Applying<br/>hit cancel for abort</center>
uk: <center>Застосовуємо<br/>Натисніть «Скасувати», щоб перервати</center>

en: Could not change to folder %1
uk: Не вдалося перейти до теки %1

en: Not commit because networking is disabled
uk: Не надіслано, оскільки вимкнено роботу у мережі

[ctx: @title:window]
en: Status / List
uk: Стан/Список

en: Creating list / check status
uk: Створення списку або перевірка стану

en: Add and Commit
uk: Додати і надіслати

en: Delete and Commit
uk: Вилучити і надіслати

[ctx: @title:window]
en: Commit
uk: Внесок

en: Commit - hit Cancel for abort
uk: Надсилаємо. Натисніть «Скасувати», щоб перервати.

[ctx: @title:window]
en: Downloading
uk: Отримання

en: Download - hit Cancel for abort
uk: Отримуємо дані. Натисніть «Скасувати», щоб перервати.

en: Can not do this diff because networking is disabled.
uk: Визначення цієї різниці неможливе, оскільки вимкнено роботу у мережі.

en: Both entries seems to be the same, can not diff.
uk: Здається, елементи є однаковими, різницю визначити не вдалося.

en: Diff-process could not started, check command.
uk: Процес порівняння не вдалося запустити. Перевірте, чи правильно вказано команду.

[ctx: @title:window]
en: Diffing
uk: Порівняємо

en: Diffing - hit Cancel for abort
uk: Порівнюємо. Натисніть «Скасувати», щоб перервати.

en: No difference to display
uk: Немає відмінностей для показу

en: Diffing - hit cancel for abort
uk: Порівнюємо. Натисніть «Скасувати», щоб перервати.

en: Display process could not started, check command.
uk: Процес показу не вдалося запустити. Перевірте, чи правильно вказано команду.

[ctx: @title:window]
en: Diff Display
uk: Показ різниці

[ctx: @title:window]
en: Making update
uk: Оновлення

en: Making update - hit Cancel for abort
uk: Виконуємо оновлення. Натисніть «Скасувати», щоб перервати.

en: Which files or directories should I add?
uk: Які файли або каталоги слід додати?

en: <center>The entry<br/>%1<br/>is versioned - break.</center>
uk: <center>Запис<br/>%1<br/>вже перебуває під керуванням версіями — дію не виконано.</center>

en: Delete from repository
uk: Вилучити зі сховища

[ctx: @title:window]
en: Export a Repository
uk: Експортування сховища

[ctx: @title:window]
en: Checkout a Repository
uk: Отримання зі сховища

en: Export repository
uk: Експортувати сховище

en: Invalid local path given!
uk: Вказано некоректний локальний шлях!

en: Exporting a file?
uk: Експортуємо файл?

en: Checking out a file?
uk: Отримуємо файл?

[ctx: @title:window]
en: Export
uk: Експортувати

[ctx: @title:window]
en: Checkout
uk: Отримання

en: Exporting
uk: Експортування

en: Checking out
uk: Отримання

en: <center>The entry<br/>%1<br/>is not versioned - break.</center>
uk: <center>Запис<br/>%1<br/>не перебуває під керуванням версіями — дію не виконано.</center>

[ctx: @title:window]
en: Revert
uk: Скасовування

en: Reverting items
uk: Відновлюємо попередній стан елементів

[ctx: @title:window]
en: Switch URL
uk: Перемкнути адресу

en: Switching URL
uk: Перемикаємо адресу

[ctx: @title:window]
en: Relocate Repository
uk: Перенести сховище

en: Relocate repository to new URL
uk: Пересунути сховище до нової адреси

en: Can only switch one item at time
uk: Можна перемикати лише по одному елементу за раз

en: Error getting entry to switch
uk: Помилка під час отримання запису для перемикання

en: Switch URL
uk: Перемкнути адресу

[ctx: @title:window]
en: Cleanup
uk: Очищення

en: Cleaning up folder
uk: Очищуємо теку

[ctx: @title:window]
en: Resolve
uk: Розв'язування

en: Marking resolved
uk: Позначення розв’язано

en: Could not retrieve conflict information - giving up.
uk: Не вдалося отримати дані щодо конфлікту — перериваємо обробку.

en: Resolve-process could not started, check command.
uk: Процес розв’язування конфліктів не вдалося запустити. Перевірте, чи правильно вказано команду.

[ctx: @title:window]
en: Import
uk: Імпортування

en: Importing items
uk: Імпортуємо елементи

en: Nothing to merge.
uk: Нічого об’єднувати

en: No destination to merge.
uk: Немає файла-призначення для об’єднання.

en: Both sources must be same type.
uk: Джерела об’єднання мають належати до одного типу.

en: Target for merge must same type like sources.
uk: Результат об’єднання має належати до одного типу з джерелами об’єднання.

en: Both entries seems to be the same, will not do a merge.
uk: Здається, елементи є однаковими, — нічого об’єднувати.

en: Merge process could not started, check command.
uk: Процес об’єднання не вдалося запустити. Перевірте, чи правильно вказано команду.

en: Merging items
uk: Об’єднуємо елементи

[ctx: @title:window]
en: Move
uk: Пересування

en: Moving/Rename item
uk: Пересуваємо або перейменовуємо елемент

en: Moving entries
uk: Пересуваємо записи

[ctx: @title:window]
en: Copy / Move
uk: Копіювання або пересування

en: Copy or Moving entries
uk: Копіювання або пересування записів

en: No unversioned items found.
uk: Елементів поза керуванням версіями не знайдено.

[ctx: @title:window]
en: Add Unversioned Items
uk: Додавання елементів поза керуванням версіями

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Item
uk: Елемент

en: Found %1 modified item | Found %1 modified items
uk[0]: Знайдено %1 змінений елемент
uk[1]: Знайдено %1 змінених елементи
uk[2]: Знайдено %1 змінених елементів
uk[3]: Знайдено один змінений елемент

en: Checking for updates finished
uk: Перевірку наявності оновлень завершено

en: There are new items in repository
uk: У сховищі є нові елементи

en: Not filling log cache because networking is disabled
uk: Кеш журналу не заповнено, оскільки вимкнено роботу у мережі

en: Not checking for updates because networking is disabled
uk: Не виконуємо пошук оновлень, оскільки роботу у мережі вимкнено

en: Checking for updates started in background
uk: Розпочато пошук оновлень у фоновому режимі

en: Not versioned
uk: Не має версії

en: Added in repository
uk: Додано у сховищі

en: Needs update
uk: Потребує оновлення

en: Locally modified
uk: Змінено локально

en: Property modified
uk: Властивість змінено

en: Locally added
uk: Додано локально

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Replaced
uk: Замінено

en: Ignored
uk: Проігноровано

en: External
uk: Зовнішній

en: Conflict
uk: Конфлікт

en: Property conflicted
uk: Конфлікт властивостей

en: Merged
uk: Об’єднано

en: Incomplete
uk: Не завершено

en: Obstructed
uk: Має перешкоди

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogDialog)
en: SVN Log
uk: Журнал SVN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startLabel)
en: Start revision
uk: Почати модифікацію

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endLabel)
en: End revision
uk: Завершити модифікацію

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_goButton)
en: Get Logs
uk: Отримати журнал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_PrevFiftyButton)
en: Previous entries
uk: Попередні записи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_NextFiftyButton)
en: Show from HEAD
uk: Показати з HEAD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Copy from
uk: Копіювати з

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DispPrevButton)
en: Diff previous
uk: Відмінність від попередньої

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DispSpecDiff)
en: Select second revision with right mouse button
uk: Виберіть іншу модифікацію за допомогою правої кнопки миші

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonListFiles)
en: List entries
uk: Список записів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonBlame)
en: Annotate
uk: Анотувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbHelp)
en: Help
uk: Довідка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbClose)
en: Close
uk: Закрити

[ctx: @title:window]
en: SVN Log of %1
uk: Журнал SVN %1

[ctx: @title:window]
en: SVN Log
uk: Журнал SVN

en: Set version as right side of diff
uk: Встановити версію у правій частині вікна різниці

en: Set version as left side of diff
uk: Встановити версію у лівій частині вікна різниці

en: Unset version for diff
uk: Зняти версію для різниці

en: Revert this commit
uk: Скасувати цей внесок

en: &Move Here
uk: Перес&унути сюди

en: &Copy Here
uk: С&копіювати сюди

en: C&ancel
uk: &Скасувати

[ctx: @title:window]
en: Open
uk: Відкриття

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, UrlDlg)
en: Open repository / working copy
uk: Відкрити сховище або робочу копію

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Open repository or working copy
uk: Відкрити сховище або робочу копію
