kdesvn - en to tr translation catalogue (917 entries)

en: ssh-askpass for kdesvn
tr: kdesvn için ssh-askpass

en: Copyright (c) 2005-2009 Rajko Albrecht
tr: © 2005–2009 Rajko Albrecht

en: Prompt
tr: Sor

en: Please enter your password below.
tr: Lütfen parolanızı aşağıya girin.

[ctx: @title:window]
en: Password
tr: Parola

en: Checkout From Repository...
tr: Depodan Çıkış Yap...

en: Export...
tr: Dışa Aktar...

en: Update (Kdesvn)
tr: Güncelle (KdeSVN)

en: Commit (Kdesvn)
tr: İşle (KdeSVN)

en: kdesvn log (last 100)
tr: kdesvn günlüğü (son 100)

en: Export from a Subversion repository...
tr: Bir SVN Deposundan Dışa Aktar...

en: Checkout from a repository...
tr: Bir Depodan Çıkış Yap...

en: Detailed Subversion info
tr: Ayrıntılı SVN Bilgisi

en: Add to Repository
tr: Depoya Ekle

en: Check for unversioned items
tr: Sürümlendirilmemiş Ögeleri Denetle

en: Delete From Repository
tr: Depodan Sil

en: Revert Local Changes
tr: Yerel Değişiklikleri Geri Al

en: Rename...
tr: Yeniden Adlandır...

en: Import Repository
tr: Depo İçe Aktar

en: Switch...
tr: Geçiş Yap...

en: Merge...
tr: Birleştir...

en: Blame...
tr: Suçla...

en: Create Patch...
tr: Yama Oluştur...

en: Diff (local)
tr: Diff (Yerel)

en: Display revision tree
tr: Revizyon Ağacını Göster

en: Subversion (kdesvn)
tr: Subversion (KdeSVN)

en: &Bookmarks
tr: Y&er İmleri

en: Create and open new repository
tr: Yeni Depo Oluştur ve Aç

en: Create and opens a new local Subversion repository
tr: Yeni yerel bir Subversion deposu oluşturur ve açar

en: Dump repository to file
tr: Depoyu dosyaya dök

en: Dump a Subversion repository to a file
tr: Bir Subversion deposunu dosyaya dök

en: Hotcopy a repository
tr: Bir depoyu canlı kopyala

en: Hotcopy a Subversion repository to a new folder
tr: Bir Subversion deposunu yeni bir klasöre canlı kopyala

en: Load dump into repository
tr: Dökümü bir depoya yükle

en: Load a dump file into a repository.
tr: Bir döküm dosyasını depoya yükle.

en: Add ssh identities to ssh-agent
tr: ssh-agent'a SSH Kimliklerini Ekle

en: Force add ssh-identities to ssh-agent for future use.
tr: İleri kullanım için ssh-kimliklerini ssh-aracısına ekle.

en: Info about kdesvn part
tr: kdesvn kısmıyla ilgili bilgi

en: Shows info about the kdesvn plugin and not the standalone application.
tr: Bağımsız uygulama değil de kdesvn eklentisiyle ilgili bilgi gösterir.

en: Show database content
tr: Veritabanı İçeriğini Göster

en: Show the content of log cache database
tr: Günlük kaydı önbelleği veritabanı içeriğini göster

en: Could not load our part:
    %1
tr: Bizim kısmımız yüklenemedi:
    %1

en: Could not open URL %1
tr: %1 URL'si açılamadı

en: Recent opened URLs
tr: Son Açılan URL'ler

en: Load last opened URL on start
tr: Başlangıçta son açılan URL'yi yükle

en: Reload last opened URL if no one is given on command line
tr: Komut satırından hiçbir şey verilmemişse son açılan URL'yi tekrar yükle

en: Ready
tr: Hazır

en: Logs follow node changes
tr: Günlükler, düğüm değişikliklerini takip eder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_ignored_files) i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display ignored files
tr: Yok sayılan dosyaları görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display unknown files
tr: Bilinmeyen dosyaları göster

en: Hide unchanged files
tr: Değişmemiş dosyaları gizle

en: Work online
tr: Çevrimiçi çalış

en: Configure Kdesvn...
tr: Kdesvn'i Yapılandır...

en: About kdesvn part
tr: kdesvn kısmı hakkında

en: Kdesvn Handbook
tr: Kdesvn El Kitabı

en: Built with Subversion library: %1
    Running Subversion library: %2
tr: Birlikte yapılan Subversion kitaplığı: %1
    Çalışan Subversion kitaplığı: %2

en: kdesvn Part
tr: kdesvn Kısmı

en: A Subversion Client by KDE (dynamic Part component)
tr: KDE tarafından bir Subversion İstemcisi (dinamik kısım bileşeni)

en: (C) 2005-2009 Rajko Albrecht,
    (C) 2015-2018 Christian Ehrlicher
tr: © 2005–2009 Rajko Albrecht,
    © 2015–2018 Christian Ehrlicher

en: Original author and maintainer
tr: Özgün yazar ve bakımcı

en: Developer
tr: Geliştirici

note: i18n: ectx: Menu (subversion_general)
en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SubversionSettings)
en: Subversion Settings
tr: Subversion Ayarları

en: Timed jobs
tr: Zamanlanmış işler

en: Settings for timed jobs
tr: Zamanlanmış işler için ayarlar

en: Diff & Merge
tr: Fark & Birleştirme

en: Settings for diff and merge
tr: Fark ve birleştirme için ayarlar

en: Colors
tr: Renkler

en: Color Settings
tr: Renk Ayarları

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RevisionTreeSettings)
en: Revision tree Settings
tr: Revizyon Ağacı Ayarları

en: Revision tree
tr: Revizyon ağacı

en: KIO / Command line
tr: KIO / Komut satırı

en: Settings for command line and KIO execution
tr: Komut satırı ve KIO çalıştırılması için ayarlar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Subversion settings
tr: Subversion ayarları

note: i18n: ectx: Menu (quicksettings)
en: Quick settings
tr: Hızlı ayarlar

note: i18n: ectx: Menu (subversion_working_copy)
en: Working copy
tr: Çalışan Kopya

note: i18n: ectx: Menu (subversion_repo)
en: Repository
tr: Depo

note: i18n: ectx: Menu (generic_view)
en: View
tr: Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (log_cache)
en: Log cache
tr: Günlük Önbelleği

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
tr: &Yardım

note: i18n: ectx: Menu (local_context_single_conflicted) i18n: ectx: Menu (local_context_single_versioned) i18n: ectx: Menu (local_context_single_unversioned) i18n: ectx: Menu (local_context_multi)
en: Actions
tr: Eylemler

note: i18n: ectx: ToolBar (subversionToolBar)
en: Subversion toolbar
tr: Subversion araç çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

[ctx: @title:window]
en: Enter Password for Realm %1
tr: %1 Alanı için Parola Gir

en: Open a file with a #PKCS12 certificate
tr: #PKCS12 sertifikalı bir dosyayı aç

en: Current task
tr: Geçerli görev

en: Current transfer
tr: Geçerli aktarım

en: bytes
tr: bayt

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (subversion_admin)
en: Subversion Admin
tr: Subversion Yöneticisi

note: i18n: ectx: Menu (database_menu)
en: Database
tr: Veritabanı

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

en: Repository opened
tr: Depo açıldı

en: Could not open repository
tr: Depo açılamadı

en: No repository open
tr: Açık depo yok

[ctx: @title:window]
en: Hotcopy a Repository
tr: Bir Depoyu Canlı Kopyala

en: Hotcopy finished.
tr: Canlı kopya tamamlandı.

[ctx: @title:window]
en: Load a Repository From an svndump
tr: Bir svndump'tan Depo Yükle

[ctx: @title:window]
en: Load Dump
tr: Dökümü Yükle

en: Loading a dump into a repository.
tr: Bir dökümün depoya yüklenmesi.

en: Loading dump finished.
tr: Dökümün yüklenmesi tamamlandı.

[ctx: @title:window]
en: Dump a Repository
tr: Bir Depoyu Dök

[ctx: @title:window]
en: Dump
tr: Dök

en: Dumping a repository
tr: Bir depounun dökümü

en: Dump finished.
tr: Döküm tamamlandı.

en: Inserted %v not cached log entries of %m.
tr: %m'nin %v önbelleklenmemiş günlük kaydı eklendi.

en: Wrong or missing log (may cancel pressed).
tr: Yanlış ya da eksik günlük (basılıyı iptal edebilir).

en: Restored %1.
tr: %1 yeniden yüklendi.

en: Reverted %1.
tr: %1 Geri döndürüldü.

en: Failed to revert %1.
    Try updating instead.
tr: %1 geri döndürülemedi.
    Güncellemeyi deneyin.

en: Resolved conflicted state of %1.
tr: %1 çatışma durumu çözüldü.

en: Skipped missing target %1.
tr: Eksik hedef %1 atlandı.

en: Skipped %1.
tr: %1 atlandı.

en: Finished at revision %1.
tr: %1 revizyonunda tamamlandı.

en: Update finished.
tr: Güncelleme tamamlandı.

en: Finished external at revision %1.
tr: Dış, %1 revizyonunda tamamlandı.

en: Finished external.
tr: Harici tamamlandı.

en: Fetching external item into %1.
tr: Harici öge %1 içine getiriliyor.

en: Status against revision: %1.
tr: Revizyona karşı durum: %1.

en: Performing status on external item at %1.
tr: %1 konumundaki harici öge üzerinde durum gerçekleştiriliyor.

en: Sending %1.
tr: %1 gönderiliyor.

en: Adding (bin) %1.
tr: %1 (bin) ekleniyor.

en: Adding %1.
tr: %1 ekleniyor.

en: Deleting %1.
tr: %1 siliniyor.

en: Replacing %1.
tr: %1 değiştiriliyor.

en: Transmitting file data
tr: Dosya verisi aktarılıyor

en: Can only write on HEAD revision.
tr: Yalnızca HEAD revizyonuna yazılabilir.

en: Renaming %1 to %2 successful
tr: %1 - %2 yeniden adlandırması başarılı

en: Overwriting existing items is disabled in settings.
tr: Geçerli ögelerin üzerine yazma ayarlarda kapatılmış.

en: Start checking out to temporary folder
tr: Geçici klasöre çıkışı başlat

en: Checking out %1
tr: %1 çıkış yapılıyor

en: Temporary checkout done.
tr: Geçici çıkış yapıldı.

en: Could not write to existing item.
tr: Geçerli ögeye yazılamadı.

en: Could not open temporary file
tr: Geçici dosya açılamadı

en: Could not retrieve data for write.
tr: Yazmak için veri alınamadı.

en: Committing %1
tr: %1 işleniyor

en: Wrote %1 to repository
tr: %1 depoya yazıldı

en: Copied %1 to %2
tr: %1 %2 ye kopyalandı

en: Committed revision %1.
tr: %1 revizyonu işlendi.

en: Nothing to commit.
tr: İşlenecek bir şey yok.

en: Empty logs
tr: Boş günlükler

en: Store password (into KDE Wallet)
tr: Parolayı sakla (KDE Cüzdanına)

en: Store password (into Subversion' simple storage)
tr: Parolayı sakla (Subversion'un basit deposuna)

en: Enter authentication info for %1
tr: %1 için kimlik dorğulama bilgisi girin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AuthDialogWidget)
en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_PasswordLabel)
en: Password:
tr: Parola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_UsernameLabel)
en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CommitMessage)
en: Commit Message
tr: İşleme İletisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Reviewlabel)
en: Review affected items
tr: Etkilenen ögeleri gözden geçir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_SelectAllButton)
en: Select all
tr: Tümünü Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_UnselectAllButton)
en: Unselect all
tr: Seçimi bırak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_HideNewItems)
en: Hide new items
tr: Yeni Ögeleri Gizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_MarkUnversioned)
en: Mark all new e.g. not versioned items for add and commit.
tr: Tüm yeni örn. sürümlenmemiş ögeleri ekleyip işleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_MarkUnversioned)
en: Select new items
tr: Yeni Ögeleri Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_UnmarkUnversioned)
en: Unmark all unversioned items so they will be ignored.
tr: Tüm sürümlendirilmemiş ögelerin yok sayılmaları için işaretlerini kaldırın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_UnmarkUnversioned)
en: Unselect new items
tr: Yeni Ögelerin Seçimini Kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_RevertItemButton)
en: Revert highlighted item
tr: Vurgulanan Ögeleri Geri Al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_RevertItemButton)
en: Revert item
tr: Ögeyi Geri Al

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DiffItem)
en: Generates and display difference against repository of selected item
tr: Seçili ögenin deposuna karşı farkını üretir ve görüntüler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DiffItem)
en: Diff item
tr: Ögenin Farkını Al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadLabel)
en: Enter a log message
tr: Bir günlük iletisi girin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_LogHistory)
en: Last used log messages
tr: Son kullanılan günlük iletileri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LogLabel)
en: Or insert one of the last:
tr: Veya sondakilerden birini ekle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insert_file_button)
en: Insert Text File...
tr: Metin Dosyası Ekle...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_keepLocksButton)
en: If checked commit will not release locks.
tr: İşaretliyse işleme, kilitleri bırakmaz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_keepLocksButton)
en: Keep locks
tr: Kilitleri bırakma

[ctx: @title:window]
en: Commit Log
tr: İşleme Günlüğü

en: Show new items
tr: Yeni ögeleri göster

[ctx: @title:window]
en: Select Text File to Insert
tr: Eklenecek Metin Dosyasını Seç

en: Select text file to insert:
tr: Eklenecek metin dosyasını seç:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DeleteForm)
en: Really delete these entries?
tr: Bu girdiler gerçekten silinsin mi?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_forceDelete)
en: Force delete of changed items
tr: Değişen ögelerin silimini zorlayın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_keepLocal)
en: Keep local copies
tr: Yerel kopyaları koru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_DepthCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Select depth of operation
tr: İşlem derinliğini seçin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: <p ><b>Kind of depth</b>: </p>
    <p ><i>empty depth</i><br />
    Just the named directory, no entries. Updates will not pull in any files or subdirectories not already present. </p>
    <p><i>Files depth</i><br />Folder and its file children, but not subdirs. Updates will pull in any files not already present, but not subdirectories. </p>
    <p><i>Immediate depth</i><br />Folder and its entries. Updates will pull in any files or subdirectories not already present; those subdirectories entries will have depth-empty. </p>
    <p>
    <i>Infinity depth</i><br />Updates will pull in any files or subdirectories not already present; those subdirectories' this_dir entries will have depth-infinity.<br />Equivalent to the pre-1.5 default update behavior. </p>
tr: <p ><b>Derinlik türü</b>: </p>
    <p ><i>boş derinlik</i><br />
    Yalnızca adlandırılmış dizin, girdisiz. Güncellemeler zaten var olmayan herhangi bir dosya veya alt dizin çekmez. </p>
    <p><i>Dosyaların derinliği</i><br />Dizin ve alt dosyası, ama alt dizinler değil. Güncellemeler var olmayan dosyaları çeker; ancak alt dizinleri çekmez. </p>
    <p><i>Anında derinlik</i><br />Dizin ve girdileri. Güncellemeler zaten var olmayan dosyaları veya alt dizinlerini çeker; bu alt dizin girdileri boş derinliğe sahiptir. </p>
    <p>
    <i>Sonsuzluk derinliği</i><br />Güncellemeler zaten var olmayan tüm dosyaları ve alt dizinleri getirir; bu alt dizinlerin this_dir girdileri sonsuz derinliğe sahip olur.<br />1.5-öncesi öntanımlı güncelleme davranışına eşittir. </p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Empty Depth
tr: Boş Derinlik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Files Depth
tr: Dosyaların Derinliği

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Immediate Depth
tr: Anında Derinlik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Infinity Depth (recurse)
tr: Sonsuzluk Derinliği (yinele)

en: Ctrl-F for search, F3 or Shift-F3 for search again.
tr: Aramak için Kontrol-F, yeniden aramak için F3 veya Üst Karakter-F3.

en: <b>Display differences between files</b><p>You may search inside text with Ctrl-F.</p><p>F3 for search forward again, Shift-F3 for search backward again.</p><p>You may save the (original) output with Ctrl-S.</p>
tr: <b>Dosyalar arasındaki farkları görüntüle</b><p>Metin içinde Kontrol-F ile arama yapabilirsiniz.</p><p>Tekrar ileri arama için F3, tekrar geri arama için Üst Karakter-F3.</p><p>Çıktıyı (asıl) Kontrol-S ile kaydedebilirsiniz.</p>

en: Save diff
tr: Farkı kaydet

en: Patch file (*.diff *.patch)
tr: Yama dosyası (*.diff *.patch)

en: End of document reached.
    Continue from the beginning?
tr: Belge sonuna gelindi.
    Baştan sürdürülsün mü?

en: Find
tr: Bul

en: Beginning of document reached.
    Continue from the end?
tr: Belgenin başına ulaşıldı.
    Sondan sürdürülsün mü?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Mainlabel)
en: Select encoding:
tr: Kodlamayı seç:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_encodingList)
en: Default UTF-8
tr: Öntanımlı UTF-8

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Action
tr: Eylem

en: Entry
tr: Girdi

en: Add
tr: Ekle

en: Copy
tr: Kopyala

en: Delete
tr: Sil

en: Modify (content or property)
tr: Değiştir (içerik veya özellik)

en: Replace
tr: Değiştir

en: (Un)Lock
tr: Kilitle(Aç)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RevertForm)
en: Revert entries
tr: Girdileri Geri Al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headLine)
en: Really revert these entries to pristine state?
tr: Bu girdiler gerçekten ilk hallerine çevrilsin mi?

en: Accept permanently
tr: Kalıcı olarak kabul et

en: Accept temporarily
tr: Geçici olarak kabul et

en: Reject
tr: Reddet

en: Error validating server certificate for '%1'
tr: '%1' için sunucu sertifikası doğrulamada hata

en: Failure reasons
tr: Hata sebepleri

en: Realm
tr: Gerçeklik

en: Host
tr: Makine

en: Valid from
tr: Geçerlilik başlangıcı

en: Valid until
tr: Geçerlilik bitişi

en: Issuer name
tr: Veren ismi

en: Fingerprint
tr: Parmak izi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SslTrustPrompt)
en: Trust SSL certificate
tr: SSL sertifikasına güven

en: A Subversion Client by KDE (standalone application)
tr: KDE tarafından bir Subversion İstemcisi (bağımsız uygulama)

en: (C) 2005-2009 Rajko Albrecht,
    (C) 2015-2019 Christian Ehrlicher
tr: © 2005–2009 Rajko Albrecht,
    © 2015–2019 Christian Ehrlicher

en: Execute single Subversion command on specific revision(-range)
tr: Belirli bir revizyonda veya eriminde, tek bir Subversion komutu çalıştır

en: startrev[:endrev]
tr: başlangıçsürümü[:bitişsürümü]

en: Ask for revision when executing single command
tr: Tek komut çalıştırırken revizyon sor

en: Force operation
tr: İşlemi zorla

en: Save output of Subversion command (eg "cat") into file <file>
tr: Subversion komutu çıktısını (örn "cat") <file> dosyasına kaydet

en: Limit log output to <number>
tr: Günlük çıktısını <number> ile sınırlandır

en: Execute Subversion command ("exec help" for more information)
tr: Subversion komutunu çalıştır (daha fazla bilgi için "exec help" )

en: Document to open
tr: Açılacak belge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_cmdline_show_logwindow)
en: Show a small window containing the log after command executed
tr: Komut çalıştırıldıktan sonra sistem günlüğünü göstermek için küçük bir pencere göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cmdline_show_logwindow)
en: Show log after executing a command
tr: Bir komut çalıştırıldıktan sonra günlük kaydını göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Minimum log lines to show:
tr: Gösterilecek en az günlük sayısı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cmdline_log_minline)
en: The minimum a log output must contain before kdesvn shows a single log window
tr: kdesvn, tek bir günlük penceresi göstermeden önce kayıt çıktısının içermesi gereken en az günlük çıktısı

[ctx: no limit]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_cmdline_log_minline)
en: No minimum
tr: Asgari yok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_contextmenu)
en: If set, kdesvn will not show a menu inside "Action" menu of Konqueror
tr: Ayarlıysa kdesvn Konqueror "Eylem" menüsü içinde bir menü göstermez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_contextmenu)
en: Do not display context menu in Konqueror
tr: Konqueror'da bağlam menüsü görüntüleme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_toplevelmenu)
en: If set, kdesvn will not show some extra actions inside "Action" menu of Konqueror/Dolphin
tr: Ayarlıysa kdesvn Konqueror/Dolphin'in "Eylem" menüsü içinde bazı ek eylemleri göstermez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_toplevelmenu)
en: Do not display entries in toplevel action menu
tr: Üst düzey eylem menüsünde girdileri görüntüleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kio_use_standard_logmsg)
en: KIO operations use standard log message
tr: KIO işlemleri standart günlük iletileri kullanır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stdLogmsgLabel)
en: Standard message:
tr: Standart ileti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_kio_can_overwrite)
en: Can KIO overwrite existing files?
tr: KIO var olan dosyaların üzerine yazabilir mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_kio_can_overwrite)
en: If this flag is set, you will have a simple write support for existing items. E.g. you can open files in your editor and save them direct without checking out them before (kdesvn will do it in background).
    
    Use this only if you are sure what you are doing.
tr: Bu bayrak ayarlanmışsa var olan ögeler için basit bir yazma desteğiniz olur. Örn. dosyaları düzenleyicinizde açabilir ve çıkış yapmadan önce doğrudan kaydedebilirsiniz (kdesvn bunu arka planda yapar).
    
    Bunu yalnızca ne yaptığınızdan eminseniz kullanın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kio_can_overwrite)
en: KIO can overwrite
tr: KIO üzerine yazabilir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_display_dockmsg)
en: If set KIO shows in KDE's Plasma detailed information about current operation
tr: Ayarlanmışsa KIO, KDE'nin Plasma'sında geçerli işlemle ilgili ayrıntılı bilgi gösterir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_display_dockmsg)
en: <p>If set, the kdesvn KIO shows detailed messages in KDE's Plasma control area.<br/>
    Error messages of KIO will always displayed and can <i>not</i> switched off.</p>
tr: <p>Ayarlıysa kdesvn KIO KDE'nin Plasma denetim alanında ayrıntılı iletiler gösterir.<br/>
    KIO hata iletileri her zaman görüntülenir ve <i>kapatılamaz</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_dockmsg)
en: KIO shows progress messages
tr: KIO süreç iletilerini gösterir

en:  line(s)
tr:  satır

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_ignore_content)
en: Diff ignores content type
tr: Fark içerik türünü yok sayar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_tree_diff_rec)
en: Diff in revision tree is recursive
tr: Revizyon ağacındaki Diff özyinelidir

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_ignore_spaces)
en: Diff ignores white space changes
tr: Fark boşluk değişikliklerini yok sayar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_ignore_all_white_spaces)
en: Diff ignores all white spaces
tr: Fark tüm boşlukları yok sayar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_use_external_diff)
en: If kdesvn should use an external diff display and/or generator. If not checked use internal display.
tr: Eğer kdesvn harici bir fark görüntüleyici ve/veya üretici kullanmalıysa. İşaretli değilse dahili ekran kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_use_external_diff)
en: Use external diff display
tr: Dış fark görüntüleyicisi kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_extern_merge_default)
en: Set if merge with external program is preferred and not Subversion's merge
tr: Subversion'un değil de harici bir birleştirme programı tercih ediliyorsa ayarlayın

note: i18n: ectx: label, entry (extern_merge_default), group (diffmerge_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_extern_merge_default)
en: Prefer external merge program
tr: Harici birleştirme programını tercih et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_gitformat_default)
en: Use Git diff format
tr: Git fark biçimini kullan

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_copies_as_add)
en: Show copies as add
tr: Kopyaları ekleme olarak göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolveLabel)
en: Conflict resolver program:
tr: Çakışma çözücü program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: External merge program:
tr: Dış birleştirme programı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_conflict_resolver)
en: Setup an external program for conflict resolving
tr: Çatışma çözmek için harici bir program ayarlayın

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_conflict_resolver)
en: <p>
    Enter how kdesvn should call the conflict resolver program. The form is
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programoptions&gt;</tt></b>
    </p>
    <p>
    Programoption may contain the place holders for substituting with filenames.
    </p>
    The substitutions means:<br>
    <b><tt>%o</tt></b> Old version<br>
    <b><tt>%m</tt></b> Mine or local edit version<br>
    <b><tt>%n</tt></b> Newest version<br>
    <b><tt>%t</tt></b> The target to save as, kdesvn will use the original file name for it.
    </p>
    <p>
    Default: <tt>kdiff3 %o %m %n -o %t</tt>
    </p>
tr: <p>
    Kdesvn'nin çatışma çözücü programı nasıl çözmesi gerektiğini girin. Biçim şu şekildedir
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programseçenekleri&gt;</tt></b>
    </p>
    <p>
    Programseçenekleri dosya isimlerinin yerini tutacak yer tutucuları içerebilir.
    </p>
    Yer değiştirmelerin anlamı:<br>
    <b><tt>%o</tt></b> Eski sürüm<br>
    <b><tt>%m</tt></b> Kendi veya yerel düzenleme sürümü<br>
    <b><tt>%n</tt></b> En yeni sürüm<br>
    <b><tt>%t</tt></b> Kaydedilecek hedef, kdesvn asıl dosya adını kullanır.
    </p>
    <p>
    Öntanımlı: <tt>kdiff3 %o %m %n -o %t</tt>
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mdiff_display_label)
en: External diff display:
tr: Dış fark görüntüleme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_external_merge_program)
en: Setup an external program for merging
tr: Birleştirme için harici bir program ayarla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_external_merge_program)
en: <p>
    Enter how kdesvn should call the external merge program. The form is
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programoptions&gt; %s1 %s2 %t</tt></b>
    </p>
    The substitutions means:<br>
    <b><tt>%s1</tt></b> Source one for merge<br>
    <b><tt>%s2</tt></b> Source two for merge, if it was not set equal to source one but other revision<br>
    <b><tt>%t</tt></b> Local target for merge.
    </p>
tr: <p>
    Kdesvn'nin dış birleştirme programını nasıl çalıştıracağını girin. Biçim şöyledir
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programseçenekleri&gt; %s1 %s2 %t</tt></b>
    </p>
    Anlamları şöyledir:<br>
    <b><tt>%s1</tt></b> Birleştirme için ilk kaynak<br>
    <b><tt>%s2</tt></b> Birleştirme için ikinci kaynak, ayarlanmamışsa ilk kaynağın başka bir revizyonuna eşittir<br>
    <b><tt>%t</tt></b> Birleştirme için yerel hedef.
    </p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_external_diff_display)
en: <p align="left">
    Enter an external program in form
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %f</tt>
    </p>
    or
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt;</tt>
    </p>
    or
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %s1 %s2</tt>
    </p>
    <br>
    If one between the first or the second form is used, svn itself generates the diff. %f will be replaced with a temporary filename. If %f is not given,
    the diff-display should be able to read data from stdin.
    <br>
    When %s1 and %s2 are given, kdesvn lets this display make the diff. For that it makes a temporary export or get (if needed) and fills out the parameters with the right values. %s1 will be filled with the content of the initial revision, %s2 with the final revision. On large recursive diffs this may get really slow.
    </p>
tr: <p align="left">
    Şöyle bir dış program girin
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %f</tt>
    </p>
    veya
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt;</tt>
    </p>
    veya
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %s1 %s2</tt>
    </p>
    <br>
    İlk ve ikinci biçimden biri kullanılırsa svn kendisi farkı üretir. %f geçici bir dosya adıyla değiştirilir. %f verilmemişse
    fark-görüntüleyici stdin'den veri okuyabilmelidir.
    <br>
    %s1 ve %s2 verildiğinde, kdesvn bu görünümün farkı yapmasına izin verir. Bunun için geçici bir dışa aktarım veya alma (gerekiyorsa) yapar ve parametreleri uygun değerlerle doldurur. %s1 ilk revizyonun içeriğiyle doldurulacaktır, %s2 ise son revizyonla. Büyük özyineli farklarda bu oldukça yavaş olabilir.
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_extern_hint)
en: see "What's this" for details
tr: Ayrıntılar için "Bu nedir"e bakın

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DispColorSettings)
en: ColorSettings
tr: RenkAyarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_colored_state)
en: Mark changed and locked items colored
tr: Değiştirilmiş ve kitlenmiş ögeleri renkli işaretle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Locked items:
tr: Kilitli ögeler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Not versioned items:
tr: Sürümlendirilmemiş ögeler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Remote changed items:
tr: Uzakta değişen ögeler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Added items:
tr: Eklenen ögeler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Deleted items:
tr: Silinen ögeler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Conflicted_items_label)
en: Conflicted items:
tr: Çakışan ögeler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Missed_items_label)
en: Missed items:
tr: Eksik ögeler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local changed items:
tr: Yerel değişmiş ögeler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Need_lock_label_2)
en: Item needs lock:
tr: Ögenin kilide gereksinimi var:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DisplaySettings)
en: Settings
tr: Ayarlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ListIconsSize_label)
en: Size of Listviewicons
tr: Liste görünümü simgelerinin boyutu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_display_overlays)
en: Mark Subversion states with an overlayed icon
tr: Subversion durumlarını kaplama bir simgeyle işaretle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_display_overlays)
en: <p align="left">
    Mark items with non-normal state with an overlayed icon. When you wish to
    see which items has newer items in repository you may have to set "Check for updates on open" in Subversion-Dialog.
    </p>
tr: <p align="left">
    Normal olmayan durumdaki ögeleri bir kaplama simgeyle işaretle. Depoda hangi
    ögelerin daha yeni ögelere sahip olduğunu görmek istediğinizde, Subversion İletişim Penceresinde "Açıkken güncellemeleri denetle" ayarlamanız gerekebilir.
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_overlays)
en: Mark item status with icon overlay
tr: Öge durumunu kaplama bir simgeyle işaretle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_case_sensitive_sort)
en: Items sorting order is case sensitive
tr: Öge sıralama sırası BÜYÜK/küçük harf duyarlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_MaxLogLabel)
en: Maximum log messages in history:
tr: Geçmişteki en çok günlük kaydı iletisi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_display_file_tips)
en: Here you can control if, when moving the mouse over a file, you want to see a small popup window with additional information about that file
tr: Burada fareyi bir dosya üzerinde gezdirirken dosyayla ilgili ek bilgi gösteren küçük bir açılır pencere görüp görmek istemediğinizi denetleyebilirsiniz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_file_tips)
en: Show file info
tr: Dosya bilgisini göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_colored_blame)
en: Display colored annotate
tr: Renkli bilgi notları görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_navigation_panel)
en: Use navigation panel
tr: Dolaşım panosu kullan

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Set if items sortorder should be case sensitive or not
tr: Ögelerin sıralama sıralarının BÜYÜK/küçük harf duyarlılığını ayarla

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Size of the icons
tr: Simgelerin boyutu

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Show file information in tooltip
tr: Araç önerisinde dosya bilgisi göster

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Use an external program for diff viewing/generating
tr: Fark görüntüleme/üretme için harici bir program kullan

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Use external program for diff viewing
tr: Fark görüntüleme için harici program kullan

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Diff ignores all white space
tr: Fark tüm boşlukları yok sayar

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Show diff in Git format
tr: Farkı Git biçiminde göster

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Maximum number of log messages
tr: Azami günlük kaydı iletisi sayısı

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Display colored blame lines
tr: Renkli suçlama satırlarını görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display icon overlays
tr: Simge kaplamalarını görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Get item information recursively
tr: Öge bilgisini özyineli olarak al

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_review_commit)
en: Review items before commit
tr: İşlemeden önce ögeleri gözden geçir

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Hide versioned unchanged files
tr: Sürümlendirilmiş değiştirilmemiş dosyaları sakla

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_log_follows_nodes)
en: Log follows node changes
tr: Günlük, düğüm değişikliklerini takip eder

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_log_always_list_changed_files)
en: Log always reads list of changed files
tr: Günlük, her zaman değişen dosyaların listesini okur

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Start check for updates when open working copy
tr: Çalışan kopya açıldığında güncellemeleri denetime başla

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Start caching latest logs on open or commit
tr: Açma veya işlemede son günlükleri önbelleğe almaya başla

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Get detailed information when making a remote listing
tr: Uzak listeleme yaparken ayrıntılı bilgi al

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Get properties on selected item on networked protocols
tr: Ağ iletişim kurallarında seçili ögenin özelliklerini al

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Use properties like bugtraq:url on repository listings
tr: Depo listelemelerde bugtraq:url gibi özellikleri kullan

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Check for property svn:needs-lock on listings
tr: Listelemelerde svn:needs-lock özelliğini denetle

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_store_passwords)
en: Store passwords for remote connections
tr: Uzak bağlantılar için parolaları kaydet

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Store passwords in KDE Wallet instead of Subversion' storage
tr: Parolaları Subversion depolamasında değil KDE Cüzdanında sakla

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_use_password_cache)
en: Use internal password cache
tr: Dahili parola önbelleği kullan

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Is networking enabled
tr: Ağ etkin mi

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Local add results in modification instead of conflicts
tr: Çatışmalar yerine değiştirmelerde sonuçları yerel ekle

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: create any non-existent parent at depth=empty
tr: var olmayan her üstü derinlik=boş olarak oluştur

note: i18n: ectx: label, entry, group (diffmerge_items)
en: Which program to use for external merges
tr: Harici birleştirmeler için kullanılacak program

note: i18n: ectx: label, entry, group (diffmerge_items)
en: Which program for resolving conflicts
tr: Çatışmaları çözmek için hangi program

note: i18n: ectx: label, entry, group (display)
en: Display other than normal states colored
tr: Normalden başka durumları renkli göster

note: i18n: ectx: label, entry, group (blame_dlg)
en: Locale for blame display
tr: Suçlama görüntüsü için yerel

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Check status of log cache when starting revision tree
tr: Revizyon ağacını başlatırken günlük kaydı önbelleğinin durumunu denetle

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Direction of revision tree
tr: Revizyon ağacının yönü

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for added items
tr: Eklenen ögeler için renk

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for deleted items
tr: Silinen ögeler için renk

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for copied items
tr: Kopyalanan ögeler için renk

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for renamed items
tr: Yeniden adlandırılan ögeler için renk

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for modified items
tr: Değiştirilen ögeler için renk

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Height of detail view in tree widget
tr: Ağaç penceresindeki ayrıntı görünümünün yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Diffs from revision tree are recursive
tr: Revizyon ağacındaki farklar özyinelidir

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Should Konqueror not display context menus for kdesvn?
tr: Konqueror kdesvn için içerik menüleri göstermemeli mi?

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Should Konqueror not display kdesvn entries in main action menu?
tr: Konqueror kdesvn girdilerini ana eylem menüsünde göstermemli mi?

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Show a small log window after executing a command.
tr: Bir komut çalıştırdıktan sonra küçük bir günlük penceresi göster.

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Log must contain at least lines to show
tr: Günlük, gösterecek en az bu kadar satır içermeli

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: KIO::svn operations use a standard log message
tr: KIO::svn işlemleri standart günlük iletisi kullanır

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: The standard log message to use with KIO if not asking for it.
tr: Sormuyorsa KIO ile birlikte kullanılacak standart günlük iletisi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Support overwrite for KIO module
tr: KIO modülü için üzerine yazmayı destekle

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Print progress messages in KDE dock area
tr: İlerleme iletilerini KDE kilit alanında yazdır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (internals)
en: This value holds for log dialog which kind of log is used, it is internal only.
tr: Bu değer, günlük penceresi için ne tür günlük kullanıldığını tutar; yalnızca iç kullanım içindir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_poll_modified)
en: Check modified items every
tr: Değiştirilen ögeleri şu aralıkta denetle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: minutes
tr: dakika

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_poll_updates)
en: If set check for updates on working copy when network is enabled on regular base
tr: İşaretliyse ve ağ etkinse düzenli aralıklarla çalışma kopyası üzerinde güncelleme denetimi yap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_poll_updates)
en: Check for updated items every
tr: Şu aralıkla güncellenen ögeleri denetle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Left to right
tr: Soldan sağa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Bottom to top
tr: Alttan yukarı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Right to left
tr: Sağdan sola

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Top to bottom
tr: Üstten alta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_AddColorLabel)
en: Color for added items:
tr: Eklenen ögelerin rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Color for copied items:
tr: Kopyalanan ögelerin rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color for renamed items:
tr: Yeniden adlandırılan ögelerin rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Color for modified items:
tr: Değiştirilen ögelerin rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color for deleted items:
tr: Silinen ögelerin rengi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fill_cache_on_tree)
en: Should kdesvn check content of log cache before starting the tree
tr: Kdesvn, ağacı başlatmadan önce günlük önbelleğinin içeriğini denetlemeli mi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_fill_cache_on_tree)
en: When starting the tree generation and reading data from log cache kdesvn may check for newer items in repository if network is enabled. 
    
    But this may slow down tree generation so it is disabled by default.
tr: Ağaç üretmeye başlarken ve günlük önbelleğinden veri okurken kdesvn ağ etkinse depodaki yeni ögeleri denetleyebilir. 
    
    Ama bu ağaç üretimini yavaşlatabilir; bu yüzden ötanımlı olarak kapalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fill_cache_on_tree)
en: Check log cache fill before reading tree
tr: Ağacı okumadan önce günlük önbelleği doluluğunu denetle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_start_updates_check_on_open)
en: Select if kdesvn should check for updates when open a working copy
tr: Kdesvn bir çalışma kopyasını açarken güncellemeleri denetlemeliyse seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_start_updates_check_on_open)
en: Start check for updates when open a working copy
tr: Bir çalışma kopyası açarken güncellemeleri denetlemeye başla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_log_cache_on_open)
en: Start refreshing the log cache for repository when networking enabled
tr: Ağ etkinken depo için günlük önbelleğini yenilemeyi başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_log_cache_on_open)
en: Start fill log cache on open
tr: Açarken günlük önbelleğini doldurmaya başla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_needslock)
en: When listing on working copies kdesvn may check for this property
tr: Çalışma kopyaları üzerinde listeleme yaparken kdesvn bu özelliği denetleyebilir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_check_needslock)
en: When listing on working copies kdesvn may check for <tt>svn:needs-lock</tt> property.<br>However, on folders containing lots of items this listing/updating may get slow. Therefore, you should only switch on if you have repositories containing many such entries.
tr: Çalışma kopyaları üzerinde listeleme yaparken kdesvn <tt>svn:needs-lock</tt> özelliğini denetleyebilir.<br>Ancak bu yüzden listelemeler/güncellemeler çok ögeye sahip klasörlerin güncellenmesi yavaşlayabilir. Bu yüzden, yalnızca bu tür girdilerden çokça içeren depolarınız varsa açmalısınız.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_needslock)
en: Check if items have "svn:needs-lock" property set
tr: Ögelerin "svn:needs-lock" özelliği ayarlıysa işaretle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_details_on_remote_listing)
en: Whether to retrieve details about items when making listing on repositories
tr: Depolar üstünde listeleme yapıldığında ögeler hakkında ayrıntılar alınıp alınmayacağı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_details_on_remote_listing)
en: <p align="left">When checked, kdesvn fetches more detailed info about file items when making a listing to remote repositories so that you may see remote locks in overview.
    </p>
    <p align="left"><i>Be careful: This may let listings become REAL slow.</i></p>
tr: <p align="left">İşaretliyken, kdesvn uzak depolara listeleme yaparken dosya ögeler hakkında ayrıntılı bilgi alır. Böylece genel görünümde uzak kilitleri görebilirsiniz.
    </p>
    <p align="left"><i>Dikkatli olun: Bu listelemeleri GERÇEKTEN yavaşlatabilir.</i></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_details_on_remote_listing)
en: Get file details while remote listing
tr: Uzak listeleme yaparken dosya ayrıntılarını al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_info_recursive)
en: Get item info recursively
tr: Öge bilgisini özyineli olarak al

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_properties_on_remote_items)
en: Should kdesvn retrieve properties on selected item in repositories
tr: Kdesvn'nin depolardaki seçili öge için özellikleri getirip getirmeyeceği

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_properties_on_remote_items)
en: When browsing, kdesvn may try displaying properties below itemlist from a selected item. 
    On networked repositories (e.g., not opened via file:// protocol) this may get very slow. Thus, if you have slow network connections or when browsing hangs often you should deactivate it.
tr: Gezinirken kdesvn seçili bir öge için özellikleri öge listesinin altında göstermeyi deneyebilir. 
    Ağlı depolarda (örn. file:// iletişim kuralıyla açılmamışlarda) bu oldukça yavaş hale gelebilir. Yani yavaş ağ bağlantınız varsa veya tarama takılıp kalıyorsa kapatmalısınız.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_properties_on_remote_items)
en: Always get properties on networked repositories
tr: Ağlı depolarda her zaman özellikleri al

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_store_passwords)
en: Should Subversion store passwords by default
tr: Subversion'un öntanımlı olarak parolaları kaydedip kaydetmeyeceği

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_store_passwords)
en: Storing passwords is often a security problem. Kdesvn itself does not store any passwords, but the Subversion itself inside the configuration area of Subversion. If this area is readable from others you should not set it, but you may select for single non critical accounts inside the authentication dialog.
tr: Parolaları kaydetmek genellikle güvenlik problemidir. Kdesvn kendisi parola kaydetmez, Subversion'un yapılandırma alanında Subversion içinde kaydeder. Bu alan diğerleri tarafından okunabilirse ayarlamamalısınız, ama kimlik doğrulama iletişim penceresinde tek tek kritik olmayan hesaplar için seçebillirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_passwords_in_wallet)
en: When saving passwords, do it into KDE Wallet instead of Subversions storage?
tr: Parolaları kaydederken Subversion deposu yerine KDE Cüzdan kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_passwords_in_wallet)
en: <p>Tells if your passwords set in kdesvn should stored into KDE Wallet instead of simple clear text storage of Subversion.</p>
    <p>This would be a little bit more secure because KDE Wallet is (mostly) encrypted with a password. On other hand you must re-enter your passwords with other Subversion clients not accessing KDE wallet (e.g. svn command line itself, rapidsvn and so on).</p>
    <p>If you are HOME storage e.g. Subversion's config folder is on a network drive you should hard think about not storing passwords in a plain text file like Subversion does but put it into an encrypted storage like KDE Wallet or do not save passwords.</p>
tr: <p>Kdesvn içinde ayarlanan parolalarınızın Subversion açık metin depolaması yerine KDE Cüzden içinde saklanıp saklanmayacağını söyler.</p>
    <p>Bu biraz daha güvenli olacaktır çünkü KDE Cüzdanı (genellikle) bir parolayla şifrelenmiştir. Diğer yandan KDE cüzdanına erişmeyen diğer Subversion istemcilerinizde parolalarınızı tekrar girmeniz gerekir (örn. svn komut satırı, rapidsvn vs.).</p>
    <p>Depolamanız yani Subversion yapılandırma dizini bir ağ sürücüsündeyse Subversion gibi parolalarınızı bir açık metin dosyada kaydetmek yerine KDE Cüzdan gibi şifreli bir depolamaya koymayı düşünmelisiniz.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_passwords_in_wallet)
en: Store passwords into KDE Wallet
tr: Parolaları KDE Cüzdanında sakla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_use_password_cache)
en: Use an internal password cache
tr: Dahili bir parola önbelleği kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_log_always_list_changed_files)
en: Read detailed change lists
tr: Ayrıntılı değişim listesini oku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_log_always_list_changed_files)
en: Reading lists of changed files may sometimes a little bit slow down things. But if this feature is switched off, kdesvn may fail generating differences between node changes from within the log viewer.
tr: Değişen dosyaların listesini okumak bazen yavaşlığa sebep olabilir. Ama bu özellik kapatılırsa kdesvn günlük görüntüleyici içinde düğümler arasında farkları üretmede başarısız olabilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_review_commit)
en: List items next commit will send or not
tr: Listedeki ögeler sonraki işlemede gönderilecek mi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_commit_hide_new)
en: Should unversioned items be displayed in commit dialog or not.
tr: Sürümlendirilmemiş ögelerin işleme iletişim penceresinde görüntülenip görüntülenmeyeceği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_commit_hide_new)
en: Hide new items in commit box
tr: Yeni ögeleri işleme kutusunda gizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_update_add_as_modification)
en: <html><head/><body><p>If set, a local addition at the same path as an incoming addition of the same node kind results in a normal node with a possible local modification, instead of a tree conflict.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ayarlanmışsa aynı yola aynı düğüm türünde gelen eklemeyle yapılan yerel bir ekleme muhtemel yerel değişikliği olan bir normal düğüm sonucu verir, ağaç çatışması değil.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_update_add_as_modification)
en: Update modifies instead of creating conflicts
tr: Güncelleme, çakışma yerien değiştirir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_update_make_parents)
en: <html><head/><body><p>If set, create any non-existent parent directories also by checking them out at depth=empty</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ayarlanmışsa derinlik=boş olarak denetleyerek var olmayan üst dizinleri de oluştur</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_update_make_parents)
en: Update makes missing parents
tr: Güncelleme eksik üstleri yapar

en: Not filling log cache because it is disabled due setting for this repository.
tr: Günlük önbelleği bu deponun ayarları gereğince doldurulmuyor.

en: Filling log cache in background.
tr: Günlük önbelleği arka planda dolduruluyor.

en: Filling cache canceled.
tr: Önbellek doldurma iptal edildi.

en: Cache filled up to revision %1.
tr: Önbellek, %1 revizyonuna kadar dolduruldu.

en: Filling log cache in background finished.
tr: Günlük önbelleğinin arka planda doldurulması tamamlandı.

en: %1 of %2 transferred.
tr: %1 / %2 aktarıldı.

en: %1 transferred.
tr: %1 aktarıldı.

en: Log message for revision
tr: Revizyon için günlük iletisi

en: Go to line
tr: Satıra git

en: Show line
tr: Satırı göster

en: Show line number
tr: Satır numarasını göster

[ctx: @title:window]
en: Log Message for Revision %1
tr: %1 Revizyonu için Günlük İletisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Line
tr: Satır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Revision
tr: Revizyon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startDateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopDateButton)
en: Date
tr: Tarih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Author
tr: Yazar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Content
tr: İçerik

en: Add to revision control
tr: Revizyon denetimine ekle

en: Restore missing
tr: Eksikleri yeniden yükle

en: Revert
tr: Geriye al

en: Revert failed
tr: Geriye alma başarısız

en: Resolved
tr: Çözüldü

en: Skip
tr: Atla

en: Deleted
tr: Silindi

en: Added
tr: Eklendi

en: Update
tr: Güncelle

en: Update complete
tr: Güncelleme tamamlandı

en: Update external module
tr: Harici modülü güncelle

en: Status on external
tr: Haricide durum

en: Commit Modified
tr: İşleme Değiştirildi

en: Commit Added
tr: İşleme Eklendi

en: Commit Deleted
tr: İşleme Silindi

en: Commit Replaced
tr: İşleme Yeri Değiştirildi

en: Locking
tr: Kitleniyor

en: Unlocked
tr: Kilit açıldı

en: Lock failed
tr: Kilit başarısız

en: Unlock failed
tr: Kilit açma başarısız

en: unchanged
tr: değiştirilmemiş

en: item wasn't present
tr: öge yok idi

en: unversioned item obstructed work
tr: sürümlendirilmemiş öge işi engelledi

en: Modified state had mods merged in.
tr: Değiştirilen duruma birleştirilmiş modlar vardı.

en: Modified state got conflicting mods.
tr: Değiştirilmiş durumda çatışan modlar vardı.

en: Enter password for realm %1
tr: %1 ortamı için parola girin

en: The certificate is not issued by a trusted authority. Use the fingerprint to validate the certificate manually.
tr: Sertifika güvenilir bir merci tarafından dağıtılmamış. Sertifikayı elle onaylamak için parmak izini kullanın.

en: The certificate hostname does not match.
tr: Sertifika makina adı eşleşmiyor.

en: The certificate is not yet valid.
tr: Sertifika henüz geçerli değil.

en: The certificate has expired.
tr: Sertifikanın tarihi geçmiş.

en: The certificate has an unknown error.
tr: Sertifikanın bilinmeyen bir hatası var.

en: %1
    Really store password as plain text?
tr: %1
    Parola gerçekten düz metin olarak kaydedilsin mi?

en: Save password
tr: Parolayı kaydet

[ctx: @action:button]
en: Store in Plain Text
tr: Düz Metin Olarak Depola

en: SVN Error
tr: SVN Hatası

en: Command "%1" not implemented or known
tr: "%1" komutu uygulanmamış veya bilinmiyor

en: "GET" requires output file
tr: "GET" çıktı dosyası gerektirir

en: May only switch one URL at time
tr: Aynı anda tek URL değiştirilebilir

en: Switch only on working copies
tr: Yalnızca çalışma kopyalarında değiştir

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CopyMoveView)
en: Copy / Move
tr: Kopyala / Taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadOneLabel)
en: Rename
tr: Yeniden adlandır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadTwoLabel)
en: to
tr: kime

en: Rename/move
tr: Yeniden adlandır/taşı

[ctx: @title:window]
en: Move/Rename File/Directory
tr: Dosyayı/Dizini Taşı/Yeniden Adlandır

[ctx: @title:window]
en: Copy File/Directory
tr: Dosyayı/Dizini Kopyala

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CreateRepoDlg)
en: Create new repository
tr: Yeni Depo Oluştur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_DisableFsync)
en: Disable fsync at commit (BDB only)
tr: İşlemede fsync'i kapat (yalnız BDB)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to repository:
tr: Depo yolu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_FilesystemSelector)
en: Select type of storage
tr: Depolama türünü seçin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_FilesystemSelector)
en: Select the storage type of repository (FSFS or Berkely DB)
tr: Deponun depolama türünü seçin (FSFS veya Berkeley DB)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_CreateMainDirs)
en: Create trunk, tags and branches folders
tr: trunk, tags ve branches klasörlerini oluştur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_CreateMainDirs)
en: If this is set then the base layout (<tt>/trunk</tt>,<tt>/branches</tt> and <tt>/tags</tt>) will created after opening the fresh repository.
tr: Bu ayarlanmışsa taze bir depo açıldığında temel düzen (<tt>/trunk</tt>,<tt>/branches</tt> ve <tt>/tags</tt>) oluşturulur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CreateMainDirs)
en: Create main folders
tr: Ana klasörleri oluştur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_presvn16compat)
en: Is created repository compatible to Subversion prior 1.6
tr: Oluşturulan depo 1.6 öncesi Subversion ile uyumlu mu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_presvn16compat)
en: If set, the repository created will compatible to Subversion prior 1.5. This is only useful when svnqt is running with Subversion 1.6 or above.
tr: Ayarlanmışsa oluşturulan depo 1.5 öncesi Subversion ile uyumlu olur. Bu yalnızca 1.6 veya yukarı Subversion ile çalışan svnqt varsa faydalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_presvn16compat)
en: Compatible to Subversion prior 1.6
tr: 1.6 öncesi Subversion ile uyumlu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_LogKeep)
en: Disable automatic log file removal (BDB only)
tr: Otomatik günlük dosyası silmeyi kapat (yalnızca BDB)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type of repository:
tr: Depo türü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_presvn15compat)
en: Is created repository compatible to Subversion prior 1.5
tr: Oluşturulan depo 1.5 öncesi Subversion ile uyumlu mu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_presvn15compat)
en: If set, the repository created will compatible to Subversion prior 1.5. This is only useful when svnqt is running with Subversion 1.5 or above.
tr: Ayarlıysa oluşturulan depo 1.5 öncesi Subversion ile uyumlu olacak. Bu yalnızca svnqt 1.5 veya yukarı Subversion ile çalışıyorsa faydalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_presvn15compat)
en: Compatible to Subversion prior 1.5
tr: 1.5 öncesi Subversion ile uyumlu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_presvn18compat)
en: Is created repository compatible to Subversion prior 1.8
tr: Oluşturulan depo 1.8 öncesi Subversion ile uyumlu mu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_presvn18compat)
en: If set, the repository created will compatible to Subversion prior 1.4. This is only useful when svnqt is running with Subversion 1.8 or above.
tr: Ayarlanmışsa oluşturulan depo 1.4 öncesi Subversion ile uyumlu olacaktır. Bu yalnızca 1.8 veya yukarısı ile çalışan svnqt olduğunda faydalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_presvn18compat)
en: Compatible to Subversion prior 1.8
tr: 1.8 öncesi Subversion ile uyumlu

en: Log cache holds %1 log entries and consumes %2 on disk.
tr: Günlük önbelleği %1 kayıt girdisi tutuyor ve diskte %2 yer kaplıyor.

en: Really clean cache for repository
    %1?
tr: Şu depo için önbellek gerçekten temizlensin mi
    %1?

en: Clean repository cache
tr: Depo önbelleğini temizle

[ctx: @action:button]
en: Delete Cache
tr: Önbelleği Sil

en: Really clean cache and data for repository
    %1?
tr: Şu depo için önbellek ve veri gerçekten temizlensin mi
    %1?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DeleteRepositoryButton)
en: Delete repository
tr: Depoyu Sil

[ctx: @action:button]
en: Delete Repository
tr: Depoyu Sil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DBOverView)
en: Overview about cache database content
tr: Önbellek veritabanı içeriği hakkında genel görünüm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_RepositoryLabel)
en: Known repositories
tr: Bilinen depolar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DeleteCacheButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, m_DeleteCacheButton)
en: Delete cache entries for current selected repository
tr: Geçerli Seçili Depo için Önbellek Girdilerini Sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DeleteCacheButton)
en: Delete cache
tr: Önbelleği Sil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DeleteRepositoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, m_DeleteRepositoryButton)
en: Delete all entries and settings for selected repository
tr: Seçili depo için tüm girdileri ve ayarları sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_SettingsButton)
en: Repository Settings
tr: Depo Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_StatisticButton)
en: Statistics for repository
tr: Depo İstatistikleri

[ctx: @title:window]
en: Settings for %1
tr: %1 Ayarları

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Log cache settings
tr: Günlük önbelleği ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dbcfg_noCacheUpdate)
en: Do not update log cache on open
tr: Açarken günlük önbelleğini güncelleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prefixes to filter out in revision tree
tr: Revizyon ağacında süzülecek önekler

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Log and statistics setting
tr: Günlük ve istatistik ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hide logs containing following words
tr: Aşağıdaki sözcükleri içeren günlükleri gizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, dbcfg_exclude_log_pattern)
en: This is a list which words/substrings a log entry must contain so it will be hidden from log and statistics
tr: Bu, günlüklerden ve istatistiklerden gizlenmesi için bir günlük girdisinin hangi sözcükleri/alt sözcükleri içermesi gerektiğini söyleyen listedir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Do not show commits from following users
tr: Şu kullanıcılardan işlemeleri gösterme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, dbcfg_exclude_userslog)
en: Do not display commits of listed users in log window and statistics view
tr: Listelenen kullanıcıların işlemelerini günlük penceresinde ve istatistik görünümünde görüntüleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dbcfg_filter_empty_author)
en: Do not display commits without author
tr: Yazarı olmayan işlemeleri görüntüleme

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpRepoDlg)
en: Dump repository
tr: Depoyu dök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_UseDeltas)
en: Use deltas
tr: Farkları kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_StartNumber)
en: -1 for START
tr: BAŞLANGIÇ için -1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblEnd)
en: End revision:
tr: Bitiş revizyonu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_incrementalDump)
en: incremental Dump
tr: Artarak Döküm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_Rangeonly)
en: Dump revision range
tr: Revizyon erimini dök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_OutfileLabel)
en: Dump into:
tr: Şuraya dök:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_EndNumber)
en: -1 for HEAD
tr: HEAD için -1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblStart)
en: Start revision:
tr: Başlangıç sürümü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_RepoLabel)
en: Repository to dump:
tr: Dökülecek depo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_PatternLabel)
en: Patterns to add or remove:
tr: Ekleme ve çıkarma için kalıplar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RemoveCheckBox)
en: Remove patterns
tr: Kalıpları kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_DepthLabel)
en: Depth for ignore
tr: Yok sayma için derinlik

[ctx: @title:window]
en: Add Property
tr: Özellik Ekle

en: One of <b>'native'</b>, <b>'LF'</b>, <b>'CR'</b>, <b>'CRLF'</b>.
tr: <b>'native'</b>, <b>'LF'</b>, <b>'CR'</b>, <b>'CRLF'</b> değerlerinden biri.

en: If present, make the file executable.<br/>This property can not be set on a directory. A non-recursive attempt will fail, and a recursive attempt will set the property only on the file children of the folder.
tr: Varsa dosyayı yürütülebilir yapar.<br/>Bu özellik bir klasör üzerinde ayarlanamaz. Yinelemeli olmayan deneme başarısız olacaktır ve yineleme denemesi özelliği yalnızca klasörün alt dosyaları üzerinde ayarlayacaktır.

en: Keywords to be expanded into the contents of a file.<br/>They can be inserted into documents by placing a keyword anchor which is formatted as $KeywordName$.<br/>Valid keywords are:<br/><b>URL/HeadURL</b> The URL for the head revision of the project.<br/><b>Author/LastChangedBy</b> The last person to change the file.<br/><b>Date/LastChangedDate</b> The date/time the object was last modified.<br/><b>Revision/Rev/LastChangedRevision</b> The last revision the object changed.<br/><b>Id</b> A compressed summary of the previous 4 keywords.
tr: Bir dosyanın içeriğine genişletilecek anahtar sözcükler.<br/>Belgelere $AnahtarSözcük$ olarak biçimlenmiş bir anahtar sözcük konarak eklenebilirler.<br/>Geçerli anahtar sözcükler:<br/><b>URL/HeadURL</b> Projenin head revizyonu için URL.<br/><b>Author/LastChangedBy</b> Dosyayı son değiştiren kişi.<br/><b>Date/LastChangedDate</b> Nesnenin son değiştirilme tarihi/zamanı.<br/><b>Revision/Rev/LastChangedRevision</b> Nesnenin değiştiği son revizyon.<br/><b>Id</b> Önceki 4 anahtar sözcüğün sıkıştırılmış özeti.

en: Set this to any value (e.g. <b>'*'</b>) to enforce locking for this file.<br/>The file will be set read-only when checked out or updated, indicating that a user must acquire a lock on the file before they can edit and commit changes.
tr: Bu dosya için kilitlemeyi zorlamak için bunu herhangi bir değere ayarlayın (örn. <b>'*'</b>).<br/>Dosya çıkış yapıldığında veya güncellendiğinde saltokunur olarak ayarlanarak kullanıcının dosya üstünde değişiklik yapmadan ve değişiklik işlemeden bir kilit alması gerektiğini gösterir.

en: The mimetype of the file. Used to determine whether to merge the file and how to serve it from Apache. A mimetype beginning with <b>'text/'</b> (or an absent mimetype) is treated as text. Anything else is treated as binary.
tr: Dosyanın türü. Dosyanın birleştirilip birleştirilmeyeceğini ve Apache'den nasıl sunulacağını belirlemede kullanılır. <b>'text/'</b> ile başlayan bir dosya türüne (veya boş) metin olarak yaklaşılır. Bunun dışındaki herşey ikiliktir.

en: A newline separated list of module specifiers, each consisting of a relative directory path, optional revision flags, and a URL. For example:<br/><nobr><b>foo http://example.com/repos/projectA</b></nobr><br/><nobr><b>foo/bar -r 1234 http://example.com/repos/projectB</b></nobr>
tr: Her biri göreceli dizin yolu, isteğe bağlı revizyon bayrağı ve bir URL'den oluşan yen satırla ayrılmış modül belirtici listesi. Örneğin: <br/><nobr><b>foo http://example.com/repos/projectA</b></nobr><br/><nobr><b>foo/bar -r 1234 http://example.com/repos/projectB</b></nobr>

en: A newline separated list of file patterns to ignore.
tr: Yok sayılacak dosya kalıplarının yeni satırla ayrılmış listesi.

en: Label text to show for the edit box where the user enters the issue number.
tr: Kullanıcının sorun numarasını girdiği düzenleme kutusu için gösterilecek etiket metni.

en: URL pointing to the issue tracker. It must contain <b>%BUGID%</b> which gets replaced with the bug issue number. Example:<br/><nobr><b>http://example.com/mantis/view.php?id=%BUGID%</b></nobr>
tr: Sorun izleyiciyi gösteren URL. Hata sorun numarasıyla değiştirilen <b>%BUGID%</b> değerini içermelidir. Örneğin:<br/><nobr><b>http://example.com/mantis/view.php?id=%BUGID%</b></nobr>

en: String which is appended to a log message when an issue number is entered. The string must contain <b>%BUGID%</b> which gets replaced with the bug issue number.
tr: Bir sorun numarası girildiğinde günlük iletisine eklenmesi gereken karakter dizisi. Karakter dizisi hata sorun numarasıyla değiştirilecek olan <b>%BUGID%</b> değerini içermelidir.

en: Set to <b>'yes'</b> if a warning shall be shown when no issue is entered in the commit dialog. Possible values:<br/><b>'true'</b>/<b>'yes'</b> or <b>'false'</b>/<b>'no'</b>.
tr: İşleme iletişim penceresinde sorun girilmediğinde uyarı gösterilsin istiyorsanız <b>'yes'</b> olarak ayarlayın. Olası değerler:<br/><b>'true'</b>/<b>'yes'</b> veya <b>'false'</b>/<b>'no'</b>.

en: Set to <b>'false'</b> if your bugtracking system has issues which are referenced not by numbers.<br/>Possible values: <b>'true'</b> or <b>'false'</b>.
tr: İşleme iletişim penceresine bir sorun girilmediğinde uyarı gösterilmesini istiyorsanız <b>'yes'</b> olarak ayarlayın. Olası değerler:<br/><b>'true'</b>/<b>'yes'</b> veya <b>'false'</b>/<b>'no'</b>.

en: Set to <b>'false'</b> if you want the bugtracking ID to be inserted at the top of the log message. The default is <b>'true'</b> which means the bugtracking ID is appended to the log message.
tr: Hata izleme kimliğinin günlük iletisinin üstüne eklenmesini istiyorsanız <b>'false'</b> olarak ayarlayın. Öntanımlı değer hata izleme kimliğinin günlük iletisine ekleneceği anlamına gelen <b>'true'</b> değeridir.

en: Two regular expressions separated by a newline.<br/>The first expression is used to find a string referring to an issue, the second expression is used to extract the bare bug ID from that string.
tr: Bir yeni satırla ayrılmış iki düzenli ifade.<br/>İlk ifade bir sorunu işaret eden bir karakter dizisi bulmak için kullanılır, ikinci ifade bu metinden hata kimliğini çıkarmak için.

en: Select or enter new property
tr: Yeni özellik seçin veya girin

en: No help for this property available
tr: Bu özellik için yardım yok

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditPropsDlg)
en: Modify property
tr: Özelliği değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_NameLabel)
en: Property name:
tr: Özellik adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ValueLabel)
en: Property value:
tr: Özellik değeri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, helpButton)
en: Click for short info about pre-defined property name
tr: Ön-tanımlı özellik ismiyle ilgili kısa bilgi için tıklayın

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CheckoutInfo)
en: Checkout info
tr: Çıkış bilgisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_TargetLabel)
en: Select target directory:
tr: Hedef dizini seçin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_UrlLabel)
en: Enter URL:
tr: URL Girin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ignoreExternals)
en: Ignore externals while operation
tr: İşlemdeyken haricileri yok say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreExternals)
en: Ignore externals
tr: Haricileri yok say

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_overwriteButton)
en: May existing unversioned items overwritten
tr: Var olan sürümlenmemiş ögelerin üzerine yazılabilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_overwriteButton)
en: Overwrite existing
tr: Var olanın üstüne yaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreKeywords)
en: Ignore keywords
tr: Anahtar sözcükleri yok say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CreateDirButton)
en: Append source URL name to subfolder
tr: Kaynak URL adını alt klasöre iliştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ShowExplorer)
en: Open after job
tr: İşten sonra aç

en: Property
tr: Özellik

en: Value
tr: Değer

en: This property may not set by users.
    Rejecting it.
tr: Bu özellik kullanıcılar tarafından ayarlanamaz.
    Reddediliyor.

en: Protected property
tr: Korunan özellik

en: A property with that name exists.
    Rejecting it.
tr: Bu adda bir özellik var.
    Reddediliyor.

en: Double property
tr: Çifte özellik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RangeInput)
en: Revisions
tr: Revizyonlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_startRevBox)
en: Start with revision
tr: Revizyonla başla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_startWorkingButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_stopWorkingButton)
en: Select current working copy changes
tr: Geçerli çalışma kopyası değişikliklerini seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startWorkingButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopWorkingButton)
en: WORKING
tr: ÇALIŞMA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startNumberButton)
en: N&umber
tr: N&umara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startStartButton)
en: S&TART
tr: &BAŞLANGIÇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_stopRevBox)
en: Stop with revision
tr: Revizyonla dur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopNumberButton)
en: Number
tr: Sayı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopStartButton)
en: START
tr: BAŞLANGIÇ

[ctx: @title:window]
en: Select Revisions
tr: Revizyonları Seç

en: Select revision
tr: Revizyon seç

en: Could not run process "%1".
    
    Process stopped with message:
    %2
tr: "%1" süreci çalıştırılamadı.
    
    Süreç şu iletiyle durdu:
    %2

en: Error running the graph layouting tool.
tr: Grafik düzen aracı çalıştırırken hata.

en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
tr: Lütfen 'dot'un kurulup kurulmadığını denetleyin (GraphViz paketi).

en: Deleted at revision %1
tr: %1 revizyonunda silindi

en: Added at revision %1 as %2
tr: %1 revizyonunda %2 olarak eklendi

en: Copied to %1 at revision %2
tr: %2 revizyonunda %1 e kopyalandı

en: Renamed to %1 at revision %2
tr: %2 revizyonunda %1 olarak yeniden adlandırıldı

en: Modified at revision %1
tr: %1 revizyonunda değiştirildi

en: Replaced at revision %1
tr: %1 revizyonunda yer değiştirildi

en: Revision %1
tr: Revizyon %1

en: Could not open temporary file %1 for writing.
tr: %1 geçici dosyası yazma için açılamadı.

en: <br>Revision: %1<br>Author: %2<br>Date: %3<br>Log: %4</html>
tr: <br>Revizyon: %1<br>Yazar: %2<br>Tarih: %3<br>Günlük: %4</html>

en: <b>Revision</b>%1%2%3
tr: <b>Revizyon</b>%1%2%3

en: <b>Author</b>%1%2%3
tr: <b>Yazar</b>%1%2%3

en: <b>Date</b>%1%2%3
tr: <b>Tarih</b>%1%2%3

en: <b>Log</b>%1%2%3
tr: <b>Günlük</b>%1%2%3

en: Diff to previous
tr: Önceki ile fark

en: Diff to selected item
tr: Seçili ögeyle fark

en: Cat this version
tr: Bu sürümü birleştir

en: Unselect item
tr: Ögenin seçimini bırak

en: Select item
tr: Öge seçin

en: Display details
tr: Görünüm ayrıntıları

en: Rotate counter-clockwise
tr: Saat yönünün tersine döndür

en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

en: Save tree as PNG
tr: Ağacı PNG olarak kaydet

en: Image (*.png)
tr: Resim (*.png)

[ctx: @title:window]
en: Logs
tr: Günlükler

en: Getting logs - hit Cancel for abort
tr: Günlükler alınıyor - vazgeçmek için İptal'e bas

en: No log cache possible due broken database and networking not allowed.
tr: Veritabanı ve ağa izin verilmediğinden uygun günlük önbelleği yok.

en: Could not retrieve logs, reason:
    %1
tr: Günlükler alınamadı, neden:
    %1

en: Scanning the logs for %1
tr: Günlükler, %1 için taranıyor

en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @title:window]
en: Scanning logs
tr: Günlükler Taranıyor

en: %1<br>Check change entry %2 of %3
tr: %1<br>Girdi değişikliğini denetle %2 / %3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Srclabel)
en: Repository to copy:
tr: Kopyalanacak depo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Destlabel)
en: Destination folder:
tr: Hedef klasör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_Cleanlogs)
en: Clean logs
tr: Günlükleri temizle

en: No ignore
tr: Yok sayma yok

en: If set, add files or directories that match ignore patterns.
tr: Ayarlanırsa yok sayma kalıplarıyla eşleşen dosyaları veya dizinleri ekle.

en: Ignore unknown node types
tr: Bilinmeyen düğüm türlerini yok say

en: Should files with unknown node types be ignored
tr: Bilinmeyen düğüm türüne sahip dosyalar yok sayılmalı mı

en: Ignore files of which the node type is unknown, such as device files and pipes.
tr: Düğüm türü bilinmeyen dosyaları, örneğin aygıt dosyaları ve boruları atla.

en: (Last part)
tr: (Son kısım)

en: Create subdirectory %1 on import
tr: İçe aktarmada %1 alt dizinini oluştur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Load into repository:
tr: Depoya yükle:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_UuidGroup)
en: Uuid action
tr: Uuid eylemi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UUidForce) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ForceCheck)
en: Force
tr: Zorla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UUidIgnore)
en: Ignore
tr: Yok Say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UUidDefault)
en: Default
tr: Öntanımlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_UsePre)
en: Use pre-commit hook
tr: İşleme öncesi kancası kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_UsePost)
en: Use post-commit hook
tr: İşleme sonrası kancası kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_Rootfolder)
en: Path to load the dump into (see context help)
tr: Dökümün yükleneceği yol (içerik yardımına göz atın)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_Rootfolder)
en: If not empty, load the dump into a specific folder instead into root of repository. This folder must exist before loading the dump.
tr: Boş değilse dökümü deponun köküne değil belirli bir klasöre yükleyin. Bu klasör, döküm yüklenmeden oluşturulmuş olmalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Load into folder:
tr: Klasöre yükle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Dump file:
tr: Döküm dosyası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_validateProps)
en: Validate the properties on load (only Subversion 1.7 or newer)
tr: Özellikleri yüklemeden doğrula (yalnızca 1.7 ve yukarı Subversion)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_validateProps)
en: Validate properties
tr: Özellikleri onayla

en: Networked URL to open but networking is disabled.
tr: URL açılacak şekilde ağlanmış ama ağ kapalı.

en: History of item
tr: Öge Geçmişi

en: History
tr: Geçmiş

en: Displays the history log of selected item
tr: Seçilen ögenin geçmiş kaydını görüntüler

en: History of item ignoring copies
tr: Kopyaları Yok Sayarak Öge Geçmişi

en: Displays the history log of selected item without following copies
tr: Seçili ögenin geçmiş kaydını kopyaları takip etmeden görüntüler

en: Full revision tree
tr: Tam Revizyon Ağacı

en: Shows history of item as linked tree
tr: Öge geçmişini bağlı ağaç olarak gösterir

en: Partial revision tree
tr: Kısımsal Revizyon Ağacı

en: Shows history of item as linked tree for a revision range
tr: Öge geçmişini bir revizyon erimi için bağlı ağaç olarak gösterir

en: Properties
tr: Özellikler

en: Display Properties
tr: Özellikleri Görüntüle

en: Display last changes
tr: Son Değişiklikleri Görüntüle

en: Display last changes as difference to previous commit.
tr: Son değişiklikleri önceki işlemeye fark olarak görüntüleyin.

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Show details about selected item
tr: Seçili ögeyle ilgili ayrıntıları göster

en: Move
tr: Taşı

en: Moves or renames current item
tr: Geçerli ögeyi taşır veya yeniden adlandırır

en: Create a copy of current item
tr: Geçerli ögenin kopyasını oluştur

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri Denetle

en: Check if current working copy has items with newer version in repository
tr: Geçerli çalışma kopyasının depoda daha yeni sürümü olup olmadığını denetle

en: Check updates
tr: Güncellemeleri Denetle

en: Blame
tr: Suçla

en: Output the content of specified files or URLs with revision and author information in-line.
tr: Belirtilen dosyaların veya URL'lerin içeriklerini revizyon ve yazar bilgisi ile satır içi çıktıla.

en: Blame range
tr: Suçlama erimi

en: Cat head
tr: Head'i Listele

en: Output the content of specified files or URLs.
tr: Belirtilen dosyaların veya URL'lerin içeriğini çıktıla.

en: Cat revision...
tr: Revizyonu cat yap...

en: Output the content of specified files or URLs at specific revision.
tr: Belirtilen dosyaların veya URL'lerin içeriğini belirli revizyonda çıktıla.

en: Lock current items
tr: Geçerli Ögeleri Kilitle

en: Try lock current item against changes from other users
tr: Geçerli ögeyi diğer kullanıcılardan değişikliğe karşı kilitlemeyi dene

en: Unlock current items
tr: Geçerli Ögelerin Kilidini Aç

en: Free existing lock on current item
tr: Geçerli öge üzerindeki kilidi serbest bırak

en: New folder
tr: Yeni Klasör

en: Create a new folder
tr: Yeni bir klasör oluştur

en: Switch repository
tr: Depo Değiştir

en: Switch repository path of current working copy path ("svn switch")
tr: Geçerli çalışma kopyası yolunun depo yolunu değiştir ("svn switch")

en: Relocate current working copy URL
tr: Geçerli Çalışma Kopyası URL'sini Yeniden Konumlandır

en: Relocate URL of current working copy path to other URL
tr: Geçerli çalışma kopyası yolunu başka bir URL'ye konumlandır

en: Unversioned
tr: Sürümlendirilmemiş

en: Browse folder for unversioned items and add them if wanted.
tr: Klasörü sürümlendirilmemiş ögeler için tara ve isteniyorsa bunları ekleyin.

en: Open repository of working copy
tr: Çalışma Kopyasının Deposunu Aç

en: Opens the repository the current working copy was checked out from
tr: Geçerli çalışma kopyasının çıkış yapıldığı depoyu açar

en: Cleanup
tr: Temizlik

en: Recursively clean up the working copy, removing locks, resuming unfinished operations, etc.
tr: Çalışma kopyasının özyineli olarak temizle, kilitleri kaldır, bitmemiş işlemleri sürdür, vs.

en: Import folders into current
tr: Geçerliye Klasörler İçe Aktar

en: Import folder content into current URL
tr: Geçerli URL'ye Klasör İçeriği İçe Aktar

en: Add selected files/dirs
tr: Seçili Dosyaları/Dizinleri Ekle

en: Adding selected files and/or directories to repository
tr: Seçili dosyalar ve/veya dizinler depoya ekleniyor

en: Add selected files/dirs recursive
tr: Seçili Dosyaları/Dizinleri Özyineli Ekle

en: Adding selected files and/or directories to repository and all subitems of folders
tr: Seçili dosyalar ve/veya klasörler depoya ve tüm alt öge dizinlerine ekleniyor

en: Delete selected files/dirs
tr: Seçili Dosyaları/Dizinleri Sil

en: Deleting selected files and/or directories from repository
tr: Seçili dosyalar ve/veya dizinler depodan siliniyor

en: Delete folder
tr: Klasörü Sil

en: Deleting selected directories from repository
tr: Seçili dizinler depodan siliniyor

en: Revert current changes
tr: Geçerli Değişiklikleri Geri Al

en: Mark resolved
tr: Çözüldü Olarak İşaretle

en: Marking files or dirs resolved
tr: Dosyalar veya dizinler çözüldü olarak işaretleniyor

en: Resolve conflicts
tr: Çatışmaları çöz

en: Ignore/Unignore current item
tr: Geçerli Ögeyi Yok Say/Sayma

en: Add or Remove ignore pattern
tr: Yok sayma kalıbı Ekle veya Kaldır

en: Update to head
tr: Head'e Güncelle

[ctx: Menu item]
en: Update
tr: Güncelle

en: Update to revision...
tr: Revizyona Güncelle...

en: Commit
tr: İşle

en: Diff local changes
tr: Yerel Değişikliklerin Farkını Al

en: Diff working copy against BASE (last checked out version) - does not require access to repository
tr: Çalışma kopyası ile BASE (son çıkış yapılan sürüm) farkını al - depoya erişim gerektirmez

en: Diff against HEAD
tr: HEAD ile Farkını Al

en: Diff working copy against HEAD (last checked in version)- requires access to repository
tr: Çalışma kopyası ile HEAD (son denetlenen sürüm) farkını al - depoya erişim gerektirir

en: Diff items
tr: Ögelerin Farkını Al

en: Diff two items
tr: İki Ögenin Farkını Al

en: Merge two revisions
tr: İki Revizyonu Birleştir

en: Merge
tr: Birleştir

en: Merge two revisions of this entry into itself
tr: Bu Girdinin İki Revizyonunu Kendine Birleştir

en: Merge repository path into current working copy path or current repository path into a target
tr: Depo yolunu geçerli çalışma kopyası yoluyla veya geçerli depo yolunu bir hedefle birleştir

en: Open With...
tr: Birlikte Aç...

en: Checkout current repository path
tr: Geçerli Depo Yolunu Çıkış Yap

en: Checkout
tr: Çıkış Yap

en: Export current repository path
tr: Geçerli Depo Yolunu Dışa Aktar

en: Select browse revision
tr: Tarama Revizyonu Seç

en: Checkout a repository
tr: Bir Depoyu Çıkış Yap

en: Export a repository
tr: Bir Depoyu Dışa Aktar

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Refresh view
tr: Görünümü Yenile

en: Refresh
tr: Yenile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DispSpecDiff)
en: Diff revisions
tr: Revizyonların Farkını Al

en: Unfold File Tree
tr: Dosya Ağacı Katını Aç

en: Opens all branches of the file tree
tr: Dosya ağacının tüm dallarını açar

en: Fold File Tree
tr: Dosya Ağacını Katla

en: Closes all branches of the file tree
tr: Dosya ağacının tüm dallarını kapatır

en: Update log cache
tr: Günlük Önbelleğini Güncelle

en: Update the log cache for current repository
tr: Geçerli depo için günlük önbelleğini güncelle

en: Set property recursive
tr: Özelliği Özyineli Ayarla

en: Settings for current repository
tr: Geçerli Depo Ayarları

en: Stop updating the log cache
tr: Günlük önbelleğini güncellemeyi durdur

[ctx: @title:window]
en: Edit Pattern to Ignore for "%1"
tr: "%1" Yok Sayma Kalıbını Düzenle

en: Nothing selected for unlock
tr: Kilidi açılacak bir şey seçilmedi

[ctx: @title:window]
en: Lock Message
tr: Kilit İletisi

en: Steal lock?
tr: Kilit çalınsın mı?

en: Break lock or ignore missing locks?
tr: Kilidi kırılsın veya eksik kilitler yok sayılsın mı?

en: Unlocking items
tr: Ögelerin kilidi açılıyor

[ctx: @action:button]
en: Break Lock
tr: Kilidi Kır

[ctx: @action:button]
en: Ignore
tr: Yok Say

en: Nothing selected for delete
tr: Silme için bir şey seçilmedi

en: Automatic generated base layout by kdesvn
tr: Kdesvn tarafından otomatik üretilen temel düzen

en: May not make subdirectories of a file
tr: Bir dosyanın alt dizinleri yapılmaz

[ctx: @title:window]
en: Merge
tr: Birleştir

en: Error getting entry to relocate
tr: Yeniden konumlandırma için girdi almada hata

[ctx: @title:window]
en: Relocate Path %1
tr: %1 Yolunu Yeniden Konumlandır

en: Invalid url given!
tr: Geçersiz url verildi!

en: Relocate path %1
tr: %1 yolunu yeniden konumlandır

en: Cannot import into multiple targets
tr: Birden çok hedefe içe aktarım yapılamaz

en: Import files from folder
tr: Klasörden Dosyalar İçe Aktar

en: Import file
tr: Dosya İçe Aktar

[ctx: @title:window]
en: Import Log
tr: Günlük İçe Aktar

en: Could not retrieve repository of working copy.
tr: Çalışma kopyasının deposu alınamadı.

en: Only in working copy possible.
tr: Yalnızca çalışan kopyada olanaklıdır.

en: Error
tr: Hata

en: Only on single folder possible
tr: Yalnızca tek klasörde olanaklıdır

en: Sorry - internal error
tr: Üzgünüm - içsel hata

en: Hold Ctrl key while click on selected item for unselect
tr: Seçimi bırakmak için Kontrol tuşuna basılı tutarak seçili ögeye tıklayın

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_LogTreeView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: See context menu for more actions
tr: Daha fazla eylem için bağlam menüsüne göz atın

en: Click for navigate
tr: Dolaşmak için tıkla

en: Navigation
tr: Dolaşım

en: Could not retrieve repository.
tr: Depo alınamadı.

en: Not yet implemented
tr: Henüz uygulanmadı

en: Edit property recursively
tr: Özelliği Özyineli Düzenle

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MergeDlg)
en: MergeSettings
tr: Birleştirme Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_SrcOneLabel)
en: Source 1:
tr: Kaynak 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_SrcTwoLabel)
en: Source 2:
tr: Kaynak 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_OutLabel)
en: Output to:
tr: Çıktı yeri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_MergeParameter)
en: Merge parameter
tr: Birleştirme parametresi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCheck)
en: Recursive
tr: Yinelemeli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_RelatedCheck)
en: Handle unrelated as related items
tr: İlişkisiz ögeleri ilişkili olarak ele al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RelatedCheck)
en: Ignore ancestry
tr: Neslini yok say

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ForceCheck)
en: Force delete on modified/unversioned items
tr: Değiştirilmiş/sürümlendirilmemiş ögelerde silmeyi zorla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_Reintegrate)
en: lump-merge all of source URL's unmerged changes
tr: Kaynak URL'nin tüm birleştirilmemiş değişikliklerini birleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_Reintegrate)
en: Reintegrate merge
tr: Birleştirmeyi tekrar tümleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_DryCheck)
en: Just dry run without modifications
tr: Değişiklik yapmadan kuru çalıştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_DryCheck)
en: Dry run
tr: Kuru çalıştır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_RecordOnly)
en: Only write mergeinfo
tr: Yalnızca birleştirme bilgisi yaz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_RecordOnly)
en: The merge is not actually performed, but the mergeinfo for the revisions which would have been merged is recorded in the working copy
tr: Birleştirme gerçekten yapılmaz; ancak birleştirilecek olan revizyonlar için birleştirme bilgisi çalışma kopyasında kaydedilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecordOnly)
en: Record only
tr: Yalnızca kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useExternMerge)
en: Use external merge not Subversion's merge
tr: Subversion'un değil harici birleştirmeyi kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useExternMerge)
en: Use external merge
tr: Harici birleştirme kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_AllowMixedRev)
en: If checked, allow merge into mixed revision working copy, otherwise raises error in that case
tr: İşaretliyse karışık revizyonlu çalışma kopyasına birleştirmeye izin ver, aksi halde bir hata yükselt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_AllowMixedRev)
en: Merge into mixed revision
    working copy
tr: Karışık revizyon çalışma
    kopyasına birleştir

[ctx: @title:window]
en: Enter Merge Range
tr: Birleştirme Erimini Gir

en: Message
tr: İleti

en: %1 at revision %2
tr: %2 revizyonunda %1

en: Name
tr: Ad

en: Status
tr: Durum

en: Last changed Revision
tr: Son Değişme Revizyonu

en: Last author
tr: Son Yazar

en: Last change date
tr: Son Değişme Tarihi

en: Locked by
tr: Kilitleyen

en: Other...
tr: Diğer...

en: Undelete property
tr: Özelliği silmeyi geri al

en: Delete property
tr: Özelliği sil

en: Missing SVN link
tr: Eksik SVN bağlantısı

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: View and modify properties
tr: Özellikleri görüntüle ve değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add Property
tr: Özellik Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbModify)
en: Modify Property
tr: Özelliği Değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete Property
tr: Özelliği Sil

en: %p% of %1
tr: %​%p / %1

en: %1 of %2
tr: %1 / %2

en: Finished
tr: Bitti

en: Got no logs
tr: Günlük alınamadı

en: Got no info.
tr: Bilgi alınamadı.

[ctx: @title:window]
en: History of %1
tr: %1 Geçmişi

[ctx: @title:window]
en: Annotate
tr: Bilgi Notu Ekle

en: Annotate lines - hit Cancel for abort
tr: Satırlara bilgi notu ekle - vazgeçmek için İptal'e bas

en: Got no annotate
tr: Bilgi notu alınamadı

[ctx: @title:window]
en: Content Get
tr: İçerik Al

en: Getting content - hit Cancel for abort
tr: İçerik alınıyor - vazgeçmek için İptal'e bas

en: Error getting content
tr: İçerik almada hata

en: Error while open temporary file
tr: Geçici dosya açarken hata

[ctx: @title:window]
en: Content of %1
tr: %1 İçeriği

en: Got no content.
tr: İçerik alınamadı.

en: Enter folder name:
tr: Klasör adı gir:

[ctx: @title:window]
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Retrieving information - hit Cancel for abort
tr: Bilgi alınıyor - vazgeçmek için İptal'e bas

en: Canonical repository URL
tr: Meşru depo URL'si

en: Checksum
tr: Kontrol özeti

en: Type
tr: Tür

en: Absent
tr: Yok

en: File
tr: Dosya

en: Folder
tr: Klasör

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Size
tr: Boyut

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Addition
tr: Ekleme

en: Deletion
tr: Silme

en: Last committed
tr: Son işlenen

en: Last revision
tr: Son revizyon

en: Content last changed
tr: İçeriğin değişme zamanı

en: Property last changed
tr: Özelliğin değişme zamanı

en: New version of conflicted file
tr: Çatışan dosyanın yeni sürümü

en: Property reject file
tr: Özellik dosya çıkarma

en: Copy from URL
tr: URL'den kopyala

en: Lock token
tr: Kilit alındı

en: Owner
tr: Sahip

en: Locked on
tr: Kilitlendi

en: Lock comment
tr: Kilit yorumu

[ctx: @title:window]
en: Infolist
tr: Bilgi Listesi

[ctx: @title:window]
en: Applying Properties
tr: Özellikler Uygulanıyor

en: <center>Applying<br/>hit cancel for abort</center>
tr: <center>Uygulanıyor<br/>vazgeçmek için İptal'e bas</center>

en: Could not change to folder %1
tr: %1 klasörüne değiştirilemedi

en: Not commit because networking is disabled
tr: Ağ kapalı olduğundan işlenmiyor

[ctx: @title:window]
en: Status / List
tr: Durum/Liste

en: Creating list / check status
tr: Liste oluşturuluyor / durum denetleniyor

en: Add and Commit
tr: Ekle ve İşle

en: Delete and Commit
tr: Sil ve İşle

[ctx: @title:window]
en: Commit
tr: İşle

en: Commit - hit Cancel for abort
tr: İşle - vazgeçmek için İptal'e bas

[ctx: @title:window]
en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Download - hit Cancel for abort
tr: İndiriliyor - vazgeçmek için İptal'e bas

en: Can not do this diff because networking is disabled.
tr: Ağ kapalı olduğundan bu fark alınamıyor.

en: Both entries seems to be the same, can not diff.
tr: İki girdi de aynı görünüyor, fark alınamıyor.

en: Diff-process could not started, check command.
tr: Fark süreci başlatılamadı, komutu denetleyin.

[ctx: @title:window]
en: Diffing
tr: Karşılaştırılıyor

en: Diffing - hit Cancel for abort
tr: Karşılaştırılıyor - vazgeçmek için İptal'e bas

en: No difference to display
tr: Gösterilecek fark yok

en: Diffing - hit cancel for abort
tr: Karşılaştırılıyor - vazgeçmek için İptal'e bas

en: Display process could not started, check command.
tr: Görüntüleme süreci başlatılamadı, komutu denetleyin.

[ctx: @title:window]
en: Diff Display
tr: Fark Görünümü

[ctx: @title:window]
en: Making update
tr: Güncelleme Yapılıyor

en: Making update - hit Cancel for abort
tr: Güncelleme yapılıyor - vazgeçmek için İptal'e bas

en: Which files or directories should I add?
tr: Hangi dizin ve dosyaları eklemeliyim?

en: <center>The entry<br/>%1<br/>is versioned - break.</center>
tr: <center><br/>%1<br/> girdisi sürümlendirilmiş - kes.</center>

en: Delete from repository
tr: Depodan sil

[ctx: @title:window]
en: Export a Repository
tr: Bir Depoyu Dışa Aktar

[ctx: @title:window]
en: Checkout a Repository
tr: Bir Depoyu Çıkış Yap

en: Export repository
tr: Depoyu Dışa Aktar

en: Invalid local path given!
tr: Geçersiz yerel yol verildi!

en: Exporting a file?
tr: Bir dosyayı mı dışa aktarıyorsunuz?

en: Checking out a file?
tr: Dosya çıkış mı yapılıyor?

[ctx: @title:window]
en: Export
tr: Dışa Aktar

[ctx: @title:window]
en: Checkout
tr: Çıkış Yap

en: Exporting
tr: Dışa aktarılıyor

en: Checking out
tr: Çıkış yapılıyor

en: <center>The entry<br/>%1<br/>is not versioned - break.</center>
tr: <center><br/>%1<br/> girdisi sürümlendirilmemiş - kes.</center>

[ctx: @title:window]
en: Revert
tr: Geri Al

en: Reverting items
tr: Ögeler geri alınıyor

[ctx: @title:window]
en: Switch URL
tr: URL Değiştir

en: Switching URL
tr: URL değiştiriliyor

[ctx: @title:window]
en: Relocate Repository
tr: Depoyu Yeniden Konumlandır

en: Relocate repository to new URL
tr: Depoyu yeni URL'ye konumlandır

en: Can only switch one item at time
tr: Aynı anda tek öge değiştirilebilir

en: Error getting entry to switch
tr: Değiştirilecek girdi alınmasında hata

en: Switch URL
tr: URL Değiştir

[ctx: @title:window]
en: Cleanup
tr: Temizle

en: Cleaning up folder
tr: Klasör temizleniyor

[ctx: @title:window]
en: Resolve
tr: Çöz

en: Marking resolved
tr: Çözüldü olarak işaretleniyor

en: Could not retrieve conflict information - giving up.
tr: Çatışma bilgisi alınamadı - vaz geçiliyor.

en: Resolve-process could not started, check command.
tr: Çözme süreci başlatılamadı, komutu denetleyin.

[ctx: @title:window]
en: Import
tr: İçe Aktar

en: Importing items
tr: Ögeler içe aktarılıyor

en: Nothing to merge.
tr: Birleştirilecek bir şey yok.

en: No destination to merge.
tr: Birleştirme için hedef yok.

en: Both sources must be same type.
tr: Tüm kaynaklar aynı türde olmalı.

en: Target for merge must same type like sources.
tr: Birleştirme hedefi kaynaklarla aynı türde olmalı.

en: Both entries seems to be the same, will not do a merge.
tr: İki girdi de aynı görünüyor, birleştirme yapılmayacak.

en: Merge process could not started, check command.
tr: Birleştirme süreci başlatılamadı, komutu denetleyin.

en: Merging items
tr: Ögeler birleştiriliyor

[ctx: @title:window]
en: Move
tr: Taşı

en: Moving/Rename item
tr: Öge taşınıyor/yeniden adlandırılıyor

en: Moving entries
tr: Girdiler taşınıyor

[ctx: @title:window]
en: Copy / Move
tr: Kopyala/Taşı

en: Copy or Moving entries
tr: Girdiler kopyalanıyor ya da taşınıyor

en: No unversioned items found.
tr: Sürümlendirilmemiş öge bulunamadı.

[ctx: @title:window]
en: Add Unversioned Items
tr: Sürümlendirilmemiş Ögeler Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Item
tr: Öge

en: Found %1 modified item | Found %1 modified items
tr[0]: %1 değiştirilmiş öge bulundu
tr[1]: %1 değiştirilmiş öge bulundu

en: Checking for updates finished
tr: Güncelleme denetimi bitti

en: There are new items in repository
tr: Depoda yeni ögeler var

en: Not filling log cache because networking is disabled
tr: Ağ kapalı olduğundan günlük önbelleği doldurulmuyor

en: Not checking for updates because networking is disabled
tr: Ağ kapalı olduğundan güncellemeler denetlenemiyor

en: Checking for updates started in background
tr: Güncelleme denetimi arka planda başladı

en: Not versioned
tr: Sürümlendirilmemiş

en: Added in repository
tr: Depoda eklendi

en: Needs update
tr: Güncelleme gerekiyor

en: Locally modified
tr: Yerel olarak değiştirilmiş

en: Property modified
tr: Özellik değiştirildi

en: Locally added
tr: Yerel olarak eklendi

en: Missing
tr: Eksik

en: Replaced
tr: Değiştirildi

en: Ignored
tr: Yok sayıldı

en: External
tr: Harici

en: Conflict
tr: Çatışma

en: Property conflicted
tr: Özellik çatıştı

en: Merged
tr: Birleştirildi

en: Incomplete
tr: Tamamlanmamış

en: Obstructed
tr: Engellendi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogDialog)
en: SVN Log
tr: SVN Kaydı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startLabel)
en: Start revision
tr: Başlangıç revizyonu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endLabel)
en: End revision
tr: Bitiş revizyonu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_goButton)
en: Get Logs
tr: Günlükleri Al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_PrevFiftyButton)
en: Previous entries
tr: Önceki Girdiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_NextFiftyButton)
en: Show from HEAD
tr: HEAD'den Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Copy from
tr: Şuradan Kopyala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DispPrevButton)
en: Diff previous
tr: Öncekiyle Fark Al

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DispSpecDiff)
en: Select second revision with right mouse button
tr: İkinci revizyonu sağ tıklayarak seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonListFiles)
en: List entries
tr: Girdileri Listele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonBlame)
en: Annotate
tr: Bilgi Notu Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbHelp)
en: Help
tr: Yardım

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbClose)
en: Close
tr: Kapat

[ctx: @title:window]
en: SVN Log of %1
tr: %1 SVN Kaydı

[ctx: @title:window]
en: SVN Log
tr: SVN Kaydı

en: Set version as right side of diff
tr: Sürümü farkın sağ tarafı olarak ayarla

en: Set version as left side of diff
tr: Sürümü farkın sol tarafı olarak ayarla

en: Unset version for diff
tr: Fark için sürüm ayarını kaldır

en: Revert this commit
tr: Bu işlemeyi geri al

en: &Move Here
tr: Buraya &Taşı

en: &Copy Here
tr: Buraya Ko&pyala

en: C&ancel
tr: &İptal

[ctx: @title:window]
en: Open
tr: Aç

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, UrlDlg)
en: Open repository / working copy
tr: Depoyu/çalışma kopyasını aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Open repository or working copy
tr: Depoyu veya çalışma kopyasını aç
